Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Toto ste o menopauze určite nevedeli

Menopauza je označuje koniec reprodukčného obdobia ženy. Jedná s sa o prirodzený proces, ktorý je spúšťaný hladinou hormónov. Ak viete, čo môžete očakávať, je pre vás táto zmena o niečo jednoduchšia.

K menopauze nedochádza náhodou

Menopauza nastáva vtedy, keď prestávajú byť ženské vaječníky citlivé na niektoré hormóny. Menštruačný cyklus začína byť menej pravidelný a objavujú sa rôzne individuálne symptómy. Nástup týchto symptómov však nie je náhodný a je ovplyvnený aj vašou genetikou, životosprávou, prostredím, v ktorom žijete a samozrejme mierou stresu.

Čo sú návaly tepla?

Medzi najznámejšie príznaky menopauzy patria návaly tepla a vyskytujú sa u 75% žien. V mozgu človeka sa nachádza čosi, čo by sa dalo prirovnať k termostatu. Na túto štruktúru vplýva aj estrogén, ktorého hladina sa počas menopauzy znižuje. Stále je však uvoľňovaný vo forme impulzov. Každý impulz vyplaveného estrogén spôsobí nával tepla.

Pozor na osteoporózu

Kolísanie hladiny hormónov a ich pokles spôsobuje aj zníženie aktivity buniek zodpovedných za vstrebávanie vápnika kosťami. Kosti sú tak menej vyživované týmto minerálom a to spôsobuje stratu ich denzity. V prípade liečby osteoporózy by ste sa mali vyhnúť fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu, jedná sa totiž o rizikové faktory tohto zdravotného problému.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.