Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte priveľa STRESU? NEDUSTE to v sebe!

Ľudské spojenie, ľudský dotyk podporujú produkciu a znásobujú účinky oxytocínu, hormónu, ktorý okrem iného chráni náš srdcovo-cievny systém pred negatívnymi účinkami stresu.

Počet situácií, v ktorých sú ľudia vystavení stresu, narastá.Stačí sa pripojiť na internet a zasype nás množstvo informácií, ktoré v nás vyvolávajú pocit ohrozenia,“ uviedla klinická psychologička Mária Humeníková. Upozornila, že jeho dlhodobé a opakované pôsobenie má negatívny dosah na psychické zdravie. Odporúča, aby sa ľudia so svojím prežívaním zdôverili iným a v stresovej situácii sa zamerali na správne dýchanie.

„Nepovedala by som, že by narastal dopad stresu na ľudský organizmus. Skôr narastá množstvo situácií, v ktorých sme mu vystavení. Okolo nás je veľmi veľa podnetov, ktoré tu kedysi neboli,“ uviedla psychologička s tým, že práve takéto situácie môžu byť spúšťačmi stresovej reakcie. Považuje za dobré, ak ľudia tomuto mechanizmu porozumejú, naučia sa s tým pracovať a nájdu vhodné spôsoby, ako ho zvládať.

Podľa odborníčky je dôležité zamerať sa počas stresovej reakcie na prítomnosť. Pomáha dýchanie zhlboka, ktoré aktivuje zložku nervového systému tzv. parasympatikus. „Pri jej aktivácii sa spomaľuje činnosť srdca, znižuje svalové napätie, rozširujú cievy na perifériách, zlepšuje trávenie a klesá celková aktivita,“ spresnila.

Psychologička upozornila, že nie je dobré, keď sa ľudia snažia zvládať všetko sami. Podľa jej názoru je dôležité zdieľať pocity s ostatnými a nedusiť ich v sebe. „Ľudské spojenie, ľudský dotyk podporujú produkciu a znásobujú účinky oxytocínu, hormónu, ktorý okrem iného chráni náš srdcovo-cievny systém pred negatívnymi účinkami stresu,“ vysvetlila.

Stresová reakcia ľuďom pomáha chrániť sa pred ohrozením. „Je ako plynový pedál v aute, ktorý nás má nabudiť a pripraviť sa na „útok alebo útek“ – základné reakcie na stres, kedy sa k tomu pripravuje celé telo, “ uviedla odborníčka. Spresnila, že počas stresovej reakcie srdce bije rýchlejšie a zvyšuje sa krvný tlak, mení sa prietok krvi, stúpa svalové napätie, zvyšuje sa potenie, zhoršuje trávenie, stúpa celková aktivita a podobne.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.