Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

„Toto som už predsa zažila…“ – odborníci vysvetľujú Déjà Vu

Poznáte to, keď máte silný pocit, že nejakú situáciu ste už iste zažili?

„Pre väčšinu ľudí je déjà vu pomerne zriedkavá, prchavá skúsenosť, ktorá môže byť zmätočná, zábavná alebo dokonca nepríjemná či frustrujúca, ale napriek tomu neškodná,“ povedala Anne M. Cleary, Ph.D., vedúca laboratória pre ľudskú pamäť v štáte Colorado.

V roku 2016 sa vedci vo výskume zamerali práve na podobné zážitky. Vo svojej štúdii vedci prečítali svojim dobrovoľníkom zoznam súvisiacich slov: „posteľ“, „vankúš“, „noc“ a „perina“. V predchádzajúcich štúdiách sa účastníkov pýtali, či počuli slovo „spánok“ – a tí odpovedali áno, aj keď to slovo nepočuli. Je to príklad toho, že si ich mozog pamätá niečo, čo sa nikdy nestalo, inšpirovaný skutočnosťou, že slová, ktoré skutočne počuli, určite súvisia so slovom „spánok“.

Neskôr vedci túto metódu vylepšili. Po prečítaní zoznamu slov sa nepýtali, či účastníci počuli slovo „spánok“, ale skôr to, či počuli slovo začínajúce písmenom „s“. Účastníci odpovedali, že nie, správne. Potom, neskôr, sa ich opýtali, či počuli slovo „spánok“. Vedeli, že nemohli, keďže nepočuli „s“. Napriek tomu mali účastníci skutočne pocit, akoby niekde počuli slovo „spať“. To je déja vu.

Déjà Vu je skutočne zaujímavý fenomén, ktorému sa venuje obrovské množstvo výskumov. Aj vy ste tento pocit niekedy zažili?

Zdroj: Bustle.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.