Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

SIDS – najväčších strašiak čerstvých rodičov

Sudden infant death syndrome poznáme u vás ako syndróm náhleho úmrtia dojčaťa. Prečo nedá mnohým rodičom spať a v čom toto nešťastie spočíva?

Dalo by sa povedať, že pri SIDS dochádza k nešťastnej zhode náhod, ktorá pozostáva zo špecifickej citlivosti dieťaťa, vývojového štádia a faktorov z okolia dieťaťa. SIDS nastáva zastavením dýchania, ktoré môže byť spôsobené napríklad nedostatočným vývojom nervového systému dieťaťa. Jedná sa o takú vážnu vec preto, lebo lekári nevedia ani po dôkladných pitvách prísť na jednoznačnú príčinu.

Pri SIDS sú však veľmi dôležité aj rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť SIDS. Medzi faktory platí: poloha bábätka pri spánku na brušku, pasívne fajčenie novorodenca, spánok s rodičmi v jednej posteli či chladné ročné obdobie. Ak sa chcete vyhnúť SIDS, určite sa rizikovým faktorom vyhýbajte.

Ukladajte bábätko spať v polohe na chrbte, za žiadnych okolností pri ňom nefajčite, dovoľte mu spať s vami v jednej miestnosti a nie v jednej posteli, neprehrievajte bábätko (20°C stačí) a doprajte mu spánok v priedušnom pyžamku.

Ak chcete ešte znížiť riziko SIDS, skúste Apnoe monitor, vďaka ktorému budete mať dýchanie vášho bábätka stále pod kontrolou. V prípade zástavy dýchania vás prístroj okamžite upozorní a vy tak môžete reagovať včas!

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.