Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Dojčenie by nemalo bolieť!

Odborníci radia, čo pri dojčení robiť, aby ženu nebolelo.

V poslednej dobe sa dojčenie stáva pomerne častou témou nielen v spoločnosti, ale aj v médiách. Mnoho žien sa cíti pod tlakom, ktorý spôsobuje nálada v spoločnosti. Správna matka býva častokrát tá, ktorá svoje dieťa dojčí aj niekoľko rokov. Tento tlak však negatívne pôsobí na ženy, ktoré môžu mať s dojčením problémy.

Základom dojčenia je správne prisatie bábätka na prsník. To si vyžaduje dávku zručnosti a trpezlivosti a pre mnohé prvorodičky to môže byť náročné. „Bábätko by malo mať bradu zaborenú do prsníka tak, aby sa noštek nedotýkal prsníka. Spodnou perou pokrýva väčšiu časť dvorca a hornou perou uchopí bradavku. Vtedy je dieťatko hlboko prisaté na prsník.“

​Najčastejším problémom, ktorý sa môže objaviť počas dojčenia, je bolesť bradaviek. „Bolestivé bradavky a ragády, teda trhlinky na nich, sú výsledkom nesprávneho prisatia dieťatka a nesprávnej techniky dojčenia. Dojčiť s boľavými bradavkami nie je nič príjemné, ale určite to nie je dôvod na to, aby sa žena vzdala dojčenia,“ zdôrazňuje Drapáčová. Súčasťou riešenia situácie je zmena polohy a prisatia. „Vždy treba ponúknuť dieťatku menej bolestivý prsník, po dojčení vytlačiť kvapku mlieka a nechať na prsníku zaschnúť. Je potrebné umývať ich len čistou vodou a bradavky natierať hojivou mastičkou – ideálne s lanolínom a nechtíkom.“

Žena by mala mať pestrý jedálny lístok a stravovať sa aspoň päťkrát denne. Treba prijímať dostatok bielkovín, vlákniny a vitamínov. Naopak, je nutné zredukovať príjem soli, tukov či rôznych korenín. Prvé mesiace dieťaťa by sa žena mala podľa odborníčky vyvarovať potravín, ktoré môžu u dieťaťa spôsobiť alergie.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.