Odborníčka vysvetlila, prečo.
Leto má aj svoje tienisté stránky. Ak podceníme skladovanie a úpravu potravín, môžeme si spôsobiť zdravotné nepríjemnosti. Upozornili na to odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Ak potraviny a jedlo skladujeme pri nesprávnej teplote, množia sa v nich mikroorganizmy, kazia sa a v prípade, že sa v nich nachádzajú aj choroboplodné mikroorganizmy, naše zdravie môže dostať zabrať.
V letných dňoch je dôležité nenakupovať väčšie množstvo potravín a pri príprave jedla dbať na jeho čerstvosť. Také jedlo je zdravšie a chutnejšie.
„Často sa konzumuje zelenina a ovocie bez dôkladného umytia. Aj taký melón môže byť rizikový. Najmä, keď deti oblizujú sladkú šťavu z rúk a do zažívacieho traktu sa im dostanú baktérie zo špinavého povrchu melóna, prípadne z nedôkladne umytých rúk. Jedna z najdôležitejších rád je stále dodržiavať zásady osobnej hygieny, najmä časté a dôkladné umývanie a dezinfekcia rúk,“ dodala odborníčka Ivana Sedliačiková.
Dôležitú úlohu má v teplých letných dňoch aj dostatočný príjem tekutín. Vhodná je najmä pitná voda, pramenité a minerálne vody, radšej nesýtené a rôzne ovocné a bylinkové čaje. Vyhýbať sa treba pitiu vody z neznámeho zdroja. V prípade väčších strát vody potením, pri fyzickej námahe a pri horúčavách, je potrebné príjem tekutín zvýšiť.
Odborníci tiež radia, aby ľudia v lete počas dlhých ciest nekonzumovali rýchlo sa kaziace potraviny, napríklad bryndzu, majonézové šaláty alebo šľahačkové zákusky. Mohli by si pokaziť dovolenku.
Zdroj: TASR