Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

PN a vychádzky: Na toto si dajte POZOR

Veľké množstvo ľudí nevie, aké má počas svojej PN práva a povinnosti.

Nárok človeku na vychádzky počas práce neschopnosti nevzniká automaticky. Veľkú kompetenciu má v tom samotnom váš ošetrujúci lekár.

Povoliť alebo úplne zakázať vychádzky vám môže váš ošetrujúci lekár. Sociálna poisťovňa rozhodnutie lekára zvyčajne rešpektuje. Poisťovňa vám nemôže váš nárok na vychádzku zrušiť. Zabudnite na celodenné vychádzky. Tie sú povolené len vo výnimočných prípadoch, najčastejšie sa to týka ľudí, ktorí majú diagnózu duševného charakteru. Štandardne sa dávajú vychádzky v čase od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00.

Počas PN by ste sa mali predovšetkým zdržiavať na adrese svojho bydliska, alebo na adrese, ktorú ste uviedli svojmu lekárovi. V prípade, že sa na tejto adrese nebudete nachádzať, hrozí vám nevyplatenie PN alebo vás sociálna poisťovňa vyhodnotí ako práceschopného a budete musieť nastúpiť do práce. Môže vám byť daná pokuta, ktorá sa pohybuje väčšinou do 100 eur. Výška pokuty môže byť samozrejme aj vyššia.

V prípade, že budete mať kontrolu a vy sa nenachádzate doma – v schránke si nájdete oznámenie. Od sankcií vás môžu zachrániť predovšetkým objektívne dôvody. Za objektívne dôvody sa považuje návšteva lekára a následne návšteva lekárne. V tomto prípade si nezabudnite odložiť pokladničný blok, aby ste ho mohli predložiť ako dôkaz.

Ak žijete sám, ospravedlnenie dostanete aj v prípade, že ste si boli nakúpiť potraviny v obchode. Svoj výlet do potravín musíte preukázať rovnako pokladničným blokom.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.