Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chýba vám magnézium? 6 príznakov prezradí viac

Ako zistíte, že vám chýba tento dôležitý minerál? Nedostatok magnézia vám vaše telo dá rýchlo najavo.

  • Svalové kŕče

Každý z nás sa už určite raz za život stretol s tým, že mu začalo mykať okom alebo vám stŕplo lýtko, stehno alebo časti rúk. Je to častý znak u ľudí, ktorí aktívne cvičia alebo u tehotných žien. So zväčšujúcim deficitom horčíka môžu tieto prejavy prerásť až k silným a dlhotrvajúcim kŕčom.

  • Stres a úzkosť

Magnézium má vplyv aj na psychické zdravie, je totiž nazývaný aj ako relaxačný minerál. Zlé psychické rozpoloženie ako výkyvy nálad, úzkosti môžu byť prejavom nedostatku horčíka.

  • Bolesti hlavy

Samozrejme, bolesť hlavy môže byť spôsobená viacerými faktormi. Jedným z nich môže byť aj málo horčíka vo vašom tele. Neutíchajúca bolesť hlavy preniká až do migrény a znepríjemňuje nám život.

  • Zhoršený spánok až nespavosť

Pri dlhodobom nedostatku magnézia sa začína zhoršovať kvalita spánku, ktorá môže viesť až ku nespavosti. Cez deň budeme vyčerpaní a stráca sa aj tak schopnosť koncentrácie. Ak sa v noci často budíte alebo máte problém zaspať, skúste do svojho jedálnička doplniť horčík.

  • Závraty

Stáva sa vám ráno pri vstávaní z postele, že sa vám zatmie pred očami a krúti hlava? Pri nedostatku horčíka je to bežný stav. Netreba to podceniť.

  • Vysoký krvný tlak

Do istej miery nízka hladina magnézia súvisí aj s vysokým tlakom. Doplnenie tohto minerálu dokáže znížiť vysoký tlak, pretože sa považuje za prirodzený spôsob potlačenia tlaku.

Ako doplniť horčík?

Magnézium nájdete v orechoch, horkej čokoláde, avokáde, banánoch, rybách, mlieku alebo v listovej zelenine, prípadne v tabletovej forme.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.