Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

7 dôvodov, ktoré vás presvedčia, že studená ranná sprcha je skvelý nápad

Ráno zvoní budík. Vypnete ho. Hlavou vám preblesne, ako vôbec vstanete. Máte pocit, že batéria vášho tela je na 5 % a ešte by ste pár hodín potrebovali, aby ste sa „dobili“ úplne. Zvyšné percentá %, ktoré hľadáte, sú iba pár metrov od vás, a to vo vašej kúpeľni. Sprcha znie ako fajn nápad, lenže nie teplá, ale studená. Zvládli by ste to?

Ak sa rozhodnete sprchovať sa studenou vodou, môže to mať aj tieto výhody:

  • rýchle prebudenie
  • vonku vám nebude zima / prípadne sa osviežite (záleží od ročného obdobia)
  • zlepšíte si imunitu

To však nie je všetko. Podľa portálu eduworld.sk má studená sprcha pozitívny vplyv aj na rôzne časti ľudského tela. Na portáli sa píše, že otužovanie je vhodné pre takmer všetkých, avšak, existujú aj výnimky. Rozhodnúť sa len tak zo dňa na deň by sa nemali tí, ktorých trápia ťažkosti so srdcom. Títo pacienti by sa mali začať sprchovať studenou vodou až po konzultácii s lekárom.

Sprchovanie sa studenou vodou alebo samotné otužovanie však pozitívne vplýva aj na krvný obeh. Podľa portálu eduworld.sk studená sprcha sťahuje svalové vlákna v tele, čo má za následok posilnenie činnosti lymfatického systému. Zároveň údajne povzbudzuje činnosť mozgu a páni, pozor! Sprchovanie sa studenou má zvyšovať produkciu mužských pohlavných žliaz. Štúdia preukázala, že kúpanie sa v teplej až horúcej vode môže spôsobiť dočasnú neplodnosť u mužov.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.