Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nemajte od vzťahu nereálne očakávania, radí vzťahová poradkyňa

Nika Macinská, mama ôsmich detí, sa zamyslela nad ideálnymi vzťahmi.

Na svojom Instagrame sa nedávno zamyslela nad tým, ako by mal vyzerať ideálny partnerský vzťah.

Je to taký, v ktorom sme si navzájom polovicou a aj bez slov vieme, čo ten druhý chce povedať? Alebo taký, v ktorom sa nehádame a nemáme rozdielne názory? Prípadne sa aj pohádame, aj sa rýchlo udobríme a takto stále dokola?

Myslím, že často vstupujeme do dospeláckeho života s nereálnymi očakávaniami. Začína to už niekde v úvode puberty, keď pozorujeme svojich rodičov a vravíme si, že my to dáme lepšie. Vtedy niekedy sa nevieme dočkať, kedy už budeme mať 18 a všetko sa zmení… a nezmení sa takmer nič. Máme predstavu o krásnom vzťahu, ktorý bude rásť do hĺbky, až prerastie do bezpodmienečnej lásky,“ napísala mama ôsmich detí.

Nika Macinská dodala, že mladí ľudia nie sú pripravení na vzťah. Nik ich v škole neučil, ako si pestovať zdravé a kvalitné vzťahy, čo vníma ako problém. A aký vzťah je podľa vzťahovej koučky ten správny?

Podľa mňa je to ten, v ktorom máme také bezpečie, že môžeme obaja prísť k sebe a povedať o svojich pocitoch, potrebách, túžbach, aj strachoch. A od toho druhého dostaneme prijatie a (snahu) o pochopenie. Dlhodobo, nie len v tej chvíli a potom neskôr tieto informácie použije, aby nás zranil – to už nie je bezpečie.

V takom vzťahu môžeme mať aj rozdielne názory, môžeme sa aj pohádať. No po úvodnej zamilovanosti len málokto privíta fázu konfliktov. Ale táto fáza je dôležitá. Môže vás to vnútorne zneistiť, začnete prehodnocovať. Lebo mať konflikt je nepríjemné a nepohodlné a s veľkou pravdepodobnosťou ste sa v detstve nenaučili, ako sa rieši partnerský konflikt,“ popisuje Nika Macinská.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: instagram

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.