Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Dávate deťom VRECKOVÉ? Mama ôsmych detí v tom má jasno!

Ak chceme, aby sa deti naučili hospodáriť, musíme im dať šancu.

  • Obľúbená „insta-matka“ a poradkyňa Nika nedávno uverejnila príspevok, v ktorom sa zamýšľa nad vreckovým pre deti. Je dobré dávať deťom vreckové?

„Vreckové pre deti – toto je jedna z často sa opakujúcich otázok, ktoré dostávam. Nuž, nemám na ňu jednoznačnú odpoveď. Ale jedno je isté, ak chcem, aby sa deti naučili hospodáriť s peniazmi, potrebujú nejaké mať. Potrebujú zažiť, ako sa dajú ľahko minúť a tiež potrebujú zakúsiť následky toho, keď ich minú a nezvýši im na to, čo mali zaplatiť. Nie je to len o tom, že tu máš vreckové na nejaké svoje drobnosti, čo si chceš kúpiť. Myslím, že je to skôr o tom, naučiť ich, ako funguje hospodárenie.

Pri niektorých mojich deťoch som teda urobila rôzne experimenty. Zrátala som si základne výdavky, ktoré môžu platiť sami. Môžu v tom byť zahrnuté platby za obedy v školskej jedálni, zaplatenie električenky, financie na školské potreby, nejaký obnos na jedlo navyše (lebo veď puberťáci sú stále hladní) a okrem toho ešte aj niečo navyše. A to som poslala na účet dieťaťa. A potom to už bolo na ňom.

Väčšina rodičov sa obáva nezodpovednosti, že dieťa minie peniaze na niečo iné. Ja som si však istá, že deti sa zachovajú zodpovedne, ak im prejavíme dôveru. Jasné, to, čo som tu popisovala sa dá aplikovať na stredoškolákov, ktorým zriadite ich vlastný bankový účet. A áno, musí to mať vopred stanovené a dohodnuté pravidlá. Musia vedieť, ako to funguje a čo sa stane, ak to v nejakom kroku pokašlú. A potom to už treba nechať na nich. A… najťažší rodičovský krok – nehasiť za nich prípadne vzniknuté komplikácie.“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: instagram

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.