Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Obťažovanie na internete zažíva stále viac dievčat a žien

Momentálne trávia deti viac času doma a na internete. Takmer 700 miliónov dievčat momentálne nenavštevuje školu.

Väčšina dievčat a mladých žien po celom svete zažila obťažovanie na internete. Vyplýva to z novej štúdie mimovládnej organizácie Plan International zameranej na práva detí a rodovú rovnosť, o ktorej výsledkoch v pondelok informovala agentúra DPA. Podľa štúdie 58 percent z celkovo 14.000 opýtaných dievčat a mladých žien uviedlo, že má osobnú skúsenosť s obťažovaním na sociálnych sieťach.
Autori štúdie tiež zaznamenali regionálne rozdiely. V Európe priznalo obťažovanie na internete 63 percent opýtaných, v Latinskej Amerike 60 percent, v ázijsko-tichomorskej oblasti 58 percent, v Afrike 54 percent a v Severnej Amerike 52 percent.

Celkovo 19 percent z dievčat, ktoré boli obťažované veľmi často, uviedlo, že z tohto dôvodu používajú sociálne siete menej a 12 percent z nich ich prestalo používať úplne.
Podľa tohto prieskumu – označovaného za najväčší celosvetový prieskum o násilí na internete – k najväčšiemu obťažovaniu dochádza na Facebooku, nasledujú Instagram a WhatsApp.
Namiesto slobodného a oprávneného vyjadrovania sa na internete sú dievčatá až príliš často obťažované, zneužívané a vyháňané z on-line priestoru,“ upozornila výkonná riaditeľka organizácie Plan International Anne-Birgitte Albrectsenová.
Poukázala na globálnu pandémiu, ktorá spôsobuje, že deti trávia viac času doma a na internete. Takmer 700 miliónov dievčat momentálne nenavštevuje školu.
Za cieľ obzvlášť brutálnych útokov sa považujú dievčatá a mladé ženy, ktoré na internete bojujú za rodovú rovnosť.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.