Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

MAMA JE LEN JEDNA: Nezabudnite, že dnes má sviatok!

Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989.

Deti na Slovensku a vo svete si môžu spomenúť na svoje mamy špeciálne v jeden výnimočný deň – v Deň matiek.

Oslavujeme ho vždy počas druhej májovej nedele, ktorá v roku 2020 pripadla na 10. mája.

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne 3 dni (od 15. do 18. marca). Nemali však charakter verejných osláv, boli skôr súkromným sviatkom.

V 17. storočí začali uznávať sviatok matiek v Anglicku. V krajine vtedy od rána do večera a bez nároku na voľno pracovalo veľa detí. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky im a súrodencom. Tú nedeľu začali nazývať „Nedeľou matiek“.

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Zásluhu na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 (druhú májovú nedeľu) za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne napríklad až v septembri.

Do Európy sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri.

Deň matiek patrí medzi najviac dojímavé sviatky – pre každého z nás je jeho MAMA najdôležitejší človek na svete, ktorý „všetko“ chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a stále miluje svoje deti bez ohľadu na to, aké sú!

Deň otcov sa u nás oslavuje počas tretej júnovej nedele.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.