Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Blogerka Nika: Viem, že nezachránim celý svet, ale chcela by som sa o to pokúsiť

O poruchách príjmu potravy sa vôbec nehovorí, aj keď sú všade okolo nás.

Ty, tvoja kamarátka, sestra, priateľka. Každá chceme vyzerať presne tak krásne, ako všetky tie dokonalé ženy na Instagrame. Sme pre to ochotné urobiť všetko. Našimi najlepšími kamarátkami sa stávajú anorexia, bulímia a záchvatové prejedanie. A ten, kto do toho raz spadne, len veľmi ťažko hľadá cestu späť. Trvá to dlhé roky a my sa v tomto začarovanom kruhu strácame stále viac a viac. Neprichádzame práve vtedy o svoju skutočnú krásu?

Po pár mesiacoch premýšľania nad všetkým, som sa s maličkou dušičkou na Instagrame zmienila o tom, že by som chcela zorganizovať niečo, čo by sa venovalo pomoci dievčatám s poruchami príjmu potravy. Nemala som presnú predstavu. Pôvodne som plánovala len malé stretnutie pár vyliečených dievčat, ktoré by sa chceli podeliť o svoje príbehy s tými, ktoré touto poruchou stále trpia. Pretože tak, ako mne pomohli príbehy iných, a ako ten môj pomohol mnohým, tak by príbehy ďalších vyliečených dievčat mohli pomôcť ďalším chorým. Celé mi to prišlo také „strašne“ logické, tak do seba zapadajúce, také úžasné, že som nechápala, že niečo podobné nevymyslel nikto predo mnou.

Zasypali ma desiatky nadšených správ, v ktorých mi dievčatá ďakovali za to, že niečo také urobiť chcem, že chcú prísť, že chcú povedať svoj príbeh, že sa chcú podeliť a pomôcť. Že chcú prísť a len počúvať. Pretože každý, kto si raz prešiel životom s poruchou príjmu potravy vie, že je to tak odporná a nechutná cesta, že by ju v živote nikomu neprial. A tiež to, že nájsť cestu z tohto začarovaného kruhu, je beh na veľmi dlhú trať.

A preto som sa rozhodla pre veľkú vec. Z malého stretnutia pre pár ľudí urobiť veľký projekt. S cieľom zasiahnuť ich čo najviac. A nepomôcť len jednému človeku; tak, ako som to plánovala vtedy, keď som s touto myšlienkou prišla prvýkrát pred ľudí. Urobiť to tak, ako som to plánovala na úplnom, úplnom začiatku. Pomôcť všetkým.

Projekt som nazvala Neinstantná krása.

Pretože tá je skutočne dôležitá.

Tá vnútorná.

Tá trvalá.

Tá neinstantná.

Neinstantná krása je určená pre dievčatá, ktoré trpia akoukoľvek formou poruchy príjmu potravy, je určená pre tých, ktorí sa vyliečili, je určená pre všetkých tých, ktorí sa o túto problematiku zaujímajú. Ale aj pre tých, ktorí majú v okolí niekoho, kto poruchou príjmu potravy trpí … a chcú mu pomôcť.

Na Neinstantnej kráse sa so svojimi príbehmi delia dievčatá a ženy, ktoré si prešli svojím veľakrát nepredstaviteľným osobným peklom a posielajú ďalej svoje recepty na to, ako sa vyliečiť. V každom prípade ide o veľmi inšpiratívne osobnosti, ktoré nielen že nad touto mrchou vyhrali, ale svoj život začali žiť presne tak šťastne, ako vždy chceli.

Cieľom Neinstantnej krásy je ukázať dievčatám to, v čom sa skrýva skutočná krása. To, čo je v živote skutočne dôležité. Že za chyby sa platí a v tomto prípade veľmi vysokou cenou. Že nič nie je dôležitejšie než to, ako tú chorobu poraziť. Vyliečiť sa. Naučiť sa, ako mať rád seba, svoje telo, ako milovať zdravé jedlo. Ako žiť šťastne a plnohodnotne, presne tak, ako si to predstavujeme, pretože život máme len jeden a je tak strašne krátky! Tak urobme všetko preto aby bol krásny!

Po prvých pár mesiacoch som ale stále rozmýšľala nad tým, ako pomôcť viac ľuďom. Ako „to“ dostať viac medzi ľudí? Ako zachrániť všetkých? Rozhodla som sa, že napíšem knihu. Knihu, v ktorej nebude len ten môj dlhý príbeh, ale aj príbehy ďalších dievčat z Neinstantnej krásy, ktoré si poruchou príjmu potravy prešli a vyliečili sa. Viem, že nezachránim celý svet, ale ja by som sa o to chcela pokúsiť.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.