Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Z výšky výživného, ktoré musí zaplatiť dubajský šejk, sa vám zatočí hlava

O jeho bývalú manželku s deťmi bude zrejme dobre postarané.

Súd v Londýne nariadil dubajskému emirovi šejkovi Muhammadovi ibn Rášidovi Maktúmovi zaplatiť 554 miliónov libier (650 miliónov eur) jeho bývalej manželke. Peniaze má vládca vyplatiť v spore o starostlivosť o ich dve deti. Tieto financie sa považujú za najvyššiu sumu, akú kedy rodinný súd v Anglicku nariadili zaplatiť v rozvodovom konaní.

Vážne riziko pritom pre rodinu podľa sudcu Philipa Moora predstavuje práve šejk a potenciálny únos detí z jeho strany. Londýnsky súd potvrdil, že sa emir bývalej manželke, princeznej Haji bint al-Hussajn, vyhrážal a zastrašoval ju. Zároveň v inom procese dospel k záveru, že šejk Muhammad uniesol a týral svoje dve dcéry Latífu a Šamsu z iného manželstva.

Súd emirovi nariadil zaplatiť Haji do troch mesiacov jednorazovú platbu vo výške 251,5 milióna libier (295,2 milióna eur). To má pokryť údržbu jej britských sídiel, dlh, ktorý voči nej má za šperky a dostihové kone, a tiež budúce náklady na bezpečnosť.

Ročné výživné na deti súd stanovil na 11,2 milióna libier (13,1 milióna eur). Konečná suma, ktorú má šejk Muhammad bývalej manželke zaplatiť, je však menej ako polovica z 1,4 miliardy libier (1,6 miliardy eur), o ktoré princezná Hajá pôvodne žiadala.

Hajá, nevlastná sestra jordánskeho kráľa Abdalláha II., v apríli 2019 utiekla do Británie v obave o svoju bezpečnosť po tom, čo si začala aféru s jedným zo svojich bodyguardov. Zároveň to bolo mesiac po tom, čo požiadala šejka o rozvod.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.