Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vedci skúmali obľúbené pranostiky. Môžeme sa spoľahnúť na Martina na bielom koni?

Výskum priniesol zaujímavé zistenia.

Martin na bielom koni s prvým snehom na Liptove mešká, katarínska pranostika sa za posledných 33 rokov potvrdila 21-krát. Aj tieto poznatky priniesli vedci z Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí sa pozreli na to, ako sa dve zimné pranostiky v uplynulých troch dekádach naplnili v regióne Západných Tatier.

Moderné technológie nám umožňujú veľmi presné predpovede počasia a vďaka mobilným aplikáciám si môžeme aktuálne meteorologické informácie skontrolovať prakticky kedykoľvek. Naši predkovia však mohli počasie v minulosti predpovedať jedine na základe predchádzajúceho dlhoročného pozorovania. Vďaka tomu vznikali ľudové pranostiky. Hydrológov zo SAV zaujímalo, či sa aj v dobe prebiehajúcej klimatickej krízy môžeme spoľahnúť na úsudok a dlhoročné skúsenosti našich predkov.

Výskumníci si na overenie vybrali pranostiky Martin na bielom koni a Katarína na blate, Vianoce na ľade (prípadne naopak) a analyzovali ich na základe dát, ktoré posledných 33 rokov zaznamenávala meteorologická stanica nad obcou Jalovec v okrese Liptovský Mikuláš vo výške 800 metrov nad morom.

Z údajov vyplýva, že za sledované obdobie 33 rokov snežilo na Liptove presne na Martina (11. 11.) iba štyrikrát.

„Ak má Martin na bielom koni predstavovať prvé sneženie po jeseni, podľa našich údajov prichádzal prvý sneh na Liptov s oneskorením, v priemere až 20. novembra na Félixa,“ skonštatoval hydrológ a dodal, že prvý sneh sa v regióne Západných Tatier oneskoril aj v tomto roku, „na bielom koni pricválal“ až Kornel (26. 11.).

Prvý sneh vydrží v priemere len jeden až dva týždne, pretože ho ovplyvňuje takzvané „predvianočné oteplenie“. Súvislá snehová pokrývka z novembra sa do konca zimnej sezóny na Liptove udržala len v rokoch 1988, 2001, 2004 a 2005.

Vedci v súvislosti s katarínskou pranostikou porovnali aj dátumy 25. novembra a 24. decembra.

Vianoce na blate sme zažili za sledované obdobie 14-krát. Krajšie zasnežené sviatky sme v tomto regióne mali zvyšných 19-krát,“ spresnil Michal Danko.

„Najbližšia predpoveď počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu pre liptovský región predpovedá na Vianoce sneženie a teplotu vzduchu pod nulou. Pranostika na tento rok by sa teda mohla opäť potvrdiť,“ nádeja sa vedec.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.