Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

55-te výročie narodenia Ivety Bartošovej si pripomenieme novým albumom Knoflíky lásky

Vo štvrtok 8. apríla si pripomíname nedožitých 55 rokov speváčky Ivety Bartošovej.

Iveta Bartošová patrila od konca 80. rokov k hviezdam českej populárnej hudby. Trikrát sa stala zlatou slávicou, vystupovala v úspešných muzikáloch a zahrala si tiež vo filme. Bartošovej osud priniesol ľudsky i umelecky turbulentný, tragicky ukončený, no hudbou obdivuhodne naplnený životný príbeh.

Nová kompilácia Knoflíky lásky / Největší hity 1984–2012 vydavateľstva Supraphon, zostavená producentom Pavlom Vaculíkom, prináša v 20 skladbách to najlepšie z jej hudobnej dráhy. Album vychádza 1. apríla na CD i v digitálnych formátoch.

Vaculík, hudobný skladateľ stojaci na začiatku i na konci Bartošovej hudobnej dráhy, vybral skladby z takmer troch dekád albumov a singlov, ktoré speváčku zaradili medzi elitu českej populárnej hudby. Od titulného raného duetu s Petrom Sepéšim až po záverečnú slovenskú ľudovku nájdu fanúšikovia na novozostavenej kompilácii jasné dôvody veľkej poslucháčskej obľúbenosti talentovanej speváčky.


Je to neuveriteľné, ale je to tak, Iveta by tento rok oslávila 55. narodeniny. Ešte neuveriteľnejšie však je, že odkedy nás opustila, ubehlo už sedem rokov. Prvýkrát som sa s ňou stretol v Jihlave na súťaži mladých talentov v roku 1983. Mala vtedy sladkých 17,“
uviedol pri príležitosti vydania spomienkového albumu Vaculík.

Bartošová sa narodila 8. apríla 1966 v Čeladnej v Moravsko-sliezskom kraji, tragicky zomrela 29. apríla 2014 vo veku 48 rokov v Uhříněvsi pri Prahe. Do povedomia verejnosti sa výrazne zapísala v roku 1985 hitovým duetom Knoflíky lásky, ktorý naspievala s Petrom Sepéšim a z ktorého sa v podobe singla predalo viac ako 200.000 kusov.

Nahrala množstvo hitov ako Málo mě zná, Medové dny, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Útoč láskou či Tichá píseň. V rokoch 1986, 1990 a 1991 zvíťazila v ankete Zlatý slávik. Podobne úspešná bola v ankete televíznych divákov TýTý, ktorú vyhrala v rokoch 1991, 1992 a 1993. V roku 1997 debutovala ako Adriana v Draculovi Karla Svobodu, neskôr hrala i v jeho Monte Cristovi. Spievala tiež v Miss Saigon, v Bedároch, rozprávkovom muzikáli na ľade Mrázik či v Johanke z Arku.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.