Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Peter Lipa predstavil novú SKLADBU: Vypočujte si Smútok vianočný!

A napriek názvu nejde o koledu, ale o chytľavé blues, ktoré vzniklo spojením netradičného autorského, textového a interpretačného mixu!

Je to o smútku, ale to neznamená, že musíte smútiť, ja verím, že všetko bude ešte raz dobré,“ odkazuje fanúšikom Lipa.
Skladbu pre legendárneho jazz a bluesmana zložil Tomi Okres, košický muzikant, basgitarista českej kapely Chinaski, ktorý dlhé roky spolupracuje aj so spevákom Lukášom Adamcom:
Vždy som chcel Petrovi Lipovi spraviť pesničku. Je to môj obľúbený slovenský interpret. Mám rád jeho spev, tvorbu, profesionalitu a v neposlednom rade aj jeho životné postoje. Pieseň Smútok vianočný som zložil niekedy okolo roku 2008. O text piesne sa postaral Vlado Krausz.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Perfektne trafil náladu melódie, v tom je Vlado majster,“ poznamenal Okres, ktorý sa podieľal aj na produkcii a nahrávaní skladby.

Pesnička je dobrá! Ja by som takú nenapísal. Tomi mal do detailov premyslené, ako má znieť spev, preto som v štúdiu mal len minimálny priestor na improvizáciu, ale to mi vôbec neprekáža. Rád pracujem s ľuďmi, ktorí presne vedia, čo chcú. Vladov text sa síce začína slovami o vianočnom smútku, ale to len preto, lebo vtedy človek cíti smútok ešte intenzívnejšie. Blues a smútok sú dve nerozlučné slová a pocity,“ komentoval novinku Lipa.

Peter prišiel perfektne pripravený, ale keďže ho poznám ako veľkého profesionála, očakával som to. Naspieval to tak, ako som si predstavoval, a vlastne ešte lepšie. O hodinku neskôr sme si už podávali ruky a lúčili sa. Krásna robota, zhodnotil Okres.

Tvorcovia si dali záležať aj na vizuálnom potvrdení odkazu skladby.
Napriek tomu, že táto doba nakrúcaniu klasických videoklipov nepraje, dokázali z nevýhody urobiť výhodu a výsledok posúva skladbu ešte ďalej, ako mohli ich pôvodné ambície siahať,“ dodala Pôbišová ku klipu, ktorý tvorí animácia reflektujúca 21. storočie.
Najskôr mi napadlo, že spravíme lyric video. Oslovil som môjho ďalšieho kamaráta, výtvarníka a muzikanta Nora Neuschla a ten prišiel s kompletnou animáciou piesne. S Petrom sme sa potom zhodli, že už nie je potrebné do videa dávať text ani nič ďalšie,“ uzavrel Okres.

Smútok vianočný Petra Lipu má osloviť nielen náročného poslucháča, skladbu okrem Tomiho Okresa (basa a gitary) nahrali Jan Steinsdörfer (klavír, programming), Lukáš Pavlík (bicie), Peter Bič (gitarové sólo), Lukáš Adamec a Marián Ferenc (zbory).

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.