Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Phil Collins, autor skladby Another Day In Paradise, oslávil 70-te narodeniny!

Charizmatický spevák s podmanivým hlasom oslavuje nádherné jubileum. Zaspomínajte si na jeho najväčšie úspechy!

Spevák, skladateľ, hráč na bicích aj klávesových nástrojoch a gitare Phil Collins oslávil v sobotu 30. januára svoje 70. narodeniny. Na svetovej hudobnej scéne získal úspech so skupinou Genesis aj ako sólový interpret.

Od augusta 1970 sa stal súčasťou skupiny Genesis. Spoluhráči si ho vybrali spomedzi 15-tich bubeníkov, ktorí sa prihlásili na inzerát v týždenníku Melody Maker.

V roku 1975 odišiel zo skupiny spevák a líder Peter Gabriel, desiatka nových adeptov neuspela – a na prekvapenie všetkých sa sólovým spevákom stal práve Collins. Málokto veril, že nahradí Gabriela, opak sa stal pravdou.

V apríli 1984 prispel titulnou skladbou Against All Odds do rovnomenného amerického filmu režiséra Taylora Hackforda, v októbri 1984 si zahral malú úlohu šoumena v americkom televíznom seriáli Miami Vice. Režisér Paul Glaser v ňom použil aj Collinsov prvý sólový hit In The Air Tonight. Už mesiac nato sa posadil za bicie nástroje v hviezdnej formácii Band Aid, ktorá nahrala hit Do They Know It’s Christmas na pomoc hladujúcim v Etiópii.

V decembri 1989 vychádza album …But Seriously, za pieseň Another Day In Paradise dostal Collins opäť cenu Grammy. V rámci svetového turné hral 15. júla 1990 aj pri povestnom Berlínskom múre. V máji 1991 dostal čestný doktorát hudby v Berklee College Of Music.

Deviata dekáda mu priniesla ďalšie úspechy a niekoľko čestných doktorátov univerzít. V novembri 1993 vydal v poradí piaty – a znovu úspešný – album Both Sides. Platinové platne za miliónový predaj mu vyniesli aj šiesty album Dance into the Light z októbra 1996 a siedmy Testify z novembra 2002.

Pre animovaný film Tarzan, ktorý mal premiéru v júni 1999, zložil pieseň You’ll Be In My Heart.

Úspešná dráha speváka, skladateľa, hudobníka, producenta aj herca Phila Collinsa trvá už 50 rokov. Z troch manželstiev má päť detí – dve dcéry a troch synov. Je držiteľom siedmich cien Grammy, v júni 1999 dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy, v marci 2010 ho uviedli so skupinou Genesis do Rock and rollovej siene slávy.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

V októbri 2016 vydal Phil Collins autobiografiu Not Dead a ohlásil koncertné turné Not Dead Yet Tour, ktoré s prestávkami trvalo do októbra 2019. Na skoro stovke koncertov Phil iba spieval, na bicích hral jeho syn Nicholas. V druhej časti turné si Phil zahral iba na cajón. Predaj albumov s kapelou Genesis aj na sólovej dráhe presiahol 200 miliónov kópií. Týmto sa Phil Collins radí k najúspešnejším interpretom svetovej hudobnej scény.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.