Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Sima Martausová si pripomína Janka Matúšku: Vypočujte si novú verziu slovenskej hymny!

Vo videoklipe sa striedajú zábery z nahrávacieho štúdia s krásnymi leteckými pohľadmi na najkrajšie miesta Slovenska, Matúškovo rodisko Dolný Kubín, či jeho pamätník.

Nezameniteľný hlas obľúbenej speváčky si môžete vypočuť v novej verzii slovenskej hymny. Skladba vyšla na počesť jej autora, ktorý sa narodil pred 200 rokmi.

Autora textu slovenskej hymny Janka Matúšku si v jeho rodisku, Dolnom Kubíne, uctili vydaním nového videoklipu. Špeciálnu verziu hymny doň naspievali Sima Martausová a Miťo Bodnár. Klip pri príležitosti nedeľňajšieho 200. výročia narodenia Matúšku pripravila dolnokubínska mestská televízia.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Pieseň nahrali v jednoduchej úprave, dvojhlasne, len so sprievodom akustickej gitary. O aranžmán novej verzie sa postarala Sima Martausová. Vo videoklipe sa striedajú zábery z nahrávacieho štúdia s krásnymi leteckými pohľadmi na najkrajšie miesta Slovenska, Matúškovo rodisko Dolný Kubín, či jeho pamätník.

Pieseň „Nad Tatrou sa blýska“ Matúška vytvoril na nápev ľudovej piesne Kopala studienku. Stalo sa tak po tom, ako v roku 1843 odvolali Ľudovíta Štúra z Evanjelického lýcea v Bratislave. „Pre nesúhlas s týmto rozhodnutím vrchnosti odišli z lýcea aj jeho študenti,“ priblížil učiteľ dejepisu Matúš Chren. Dodal, že pieseň pôvodne nemala názov Nad Tatrou sa blýska, ale Prešporskí Slováci, budúci Levočania.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.