Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pracujete z domu? Ako často by ste si mali dať pauzu?

Ľudia, ktorí pracujú z domu, si zachovajú zdravý chrbát nielen vďaka správnemu nastaveniu monitoru na počítači. Dôležitá je aj stolička a stôl! Vhodné je podľa odborníkov aspoň jedenkrát za hodinu zmeniť polohu, čiže postaviť sa a na chvíľku sa prejsť. Dôležité je tiež zacvičiť si a vždy, keď je to možné, vyraziť do prírody.

Ako si správne sadnúť?

Tak, aby bola panva čo najviac vzadu a bedrová oblasť sa dotýkala opierky, ktorá je nastavená na 90 až 100 stupňový uhol voči sedacej ploche. Chodidlá majú byť opreté celou plochou na zemi a s predkoleniami musia zvierať 90 stupňový uhol. Panva by mala byť ľahko klopená dopredu. Toto postavenie zabezpečí podoprenie bedrovej oblasti chrbta. Kolená na šírku panvy. Výška sedadla by mala byť tak nastavená, aby pri položení rúk na klávesnicu, bol 90 stupňový uhol v lakťoch a ramená voľne dole, hlava a krk majú byť v predlžení chrbtice. Veľmi vhodné je aj sedenie na fitlopte.

Zopár cvikov, za ktoré sa vám telo poďakuje

Ak niekto nie je zvyknutý na pravidelný pohyb, postačiť by mali aj jednoduché cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice, ktorá najviac trpí. Odborníci odporúčajú, v sede na stoličke, ak je to možné bez operadla, s nádychom obe plecia zodvihnúť k ušiam a s výdychom ich pustiť dole a zároveň ťahať ruky k zemi. Brada má byť zasunutá a hlavu je potrebné vytiahnuť k stropu. Cvik je nutné opakovať šesť až osemkrát.

Ďalej je možné nechať plecia spustené dole, následne s výdychom ťahať ucho k ramenu. S nádychom vrátiť späť a s výdychom na druhú stranu. Cvik je potrebné opakovať aspoň päťkrát na jednu stranu.

Pri ďalšom cviku musia plecia zostať spustené dole. S výdychom sa treba pozrieť cez jedno plece za seba. Následne s nádychom do stredu a s výdychom na druhú stranu, čo treba opakovať aspoň päťkrát na jednu stranu. Účinné je aj krúženie plecami bez zapojenia celej hornej končatiny.

Tieto cviky je možné opakovať napríklad aj každú hodinu a ešte lepšie je – poradiť sa s fyzioterapeutom! 🙂

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.