Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chcete zhodiť pár kilečiek? V prvom rade NEHLADUJTE!

A pokojne si svoje pokroky zaznamenávajte na fotkách.

Ak ide o chudnutie, výživová odborníčka Martina Dvořáková odporúča – určiť si cieľ.

„Od začiatku treba mať jasnú predstavu, čo chcete, ako to dosiahnete, kedy začnete, ako dlho to reálne môže trvať, aké bariéry vám môžu v dosiahnutí vašej méty zabrániť, a tiež, čo sa stane, ak do svojho cieľa dôjdete,“ povedala.

Pokroky si podľa nej treba zaznamenávať. „Odfoťte sa predtým, ako začnete chudnúť. Na fotke zmenu vidieť oveľa viac ako v zrkadle, v ktorom sa vidíme každý deň a maličké pokroky v ňom nevnímame. Keď však porovnáme fotku zo začiatku a potom napríklad na konci každého mesiaca, zmena bude obrovská,“ radí Dvořáková.

Správna diéta nie je o hladovaní. „Základným predpokladom štíhlej postavy je zdravá vyvážená strava. Ak túžite po trvalej zmene, jedzte pravidelne päťkrát denne po dvoch až troch hodinách a pite dostatočné množstvo tekutín, aby vaše telo nezadržiavalo vodu a vyplavovalo von všetky toxíny,“ vysvetlila výživová poradkyňa.

Ozrejmila tiež, že keď sa zníži prísun sacharidov a zvýši príjem bielkovín, zmení a zrýchli sa metabolizmus. „Telo sa približne po troch dňoch takéhoto stravovania dostane do stavu ketózy, čo v praxi znamená, že energiu začne čerpať z uložených tukov,“ doplnila Dvořáková. V kombinácii s pravidelným pohybom a dostatočným pitným režimom začne telo podľa jej slov spaľovať vlastné tuky a človek bude chudnúť.

Dôležité je nemať pocity hladu ani veľkého prejedenia. „Jedlo musí byť náš priateľ a nemalo by vyvolávať stres. Na druhej strane, ak túžime dosiahnuť trvalú zmenu, nestačí ,len‘ pravidelne a vyvážene jesť isté obdobie, ale osvojiť si stravovacie návyky natrvalo. Mali by sme ich brať ako nový životný štýl a riadiť sa ním čo najdlhšie,“ zhrnula špecialistka.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.