Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Rekordný rok 2020: Slovákom sa podarili aj tieto bizarnosti!

Trochu súťaživosti je zrejme v každom z nás. Keď sa k tomu pridá snaha pokoriť existujúci rekord, stránky Guinnessovej knihy rekordov, ktorá je po Biblii najpredávanejšou knihou na svete, sa zapĺňajú. Knihu zaujímavých, ale tiež bizarných rekordov máme aj na Slovensku.

V roku 2020 boli do Knihy slovenských rekordov zapísané aj tieto:

Najväčšie puzzle

Ako prvý bol v roku 2020 (17. januára) do Knihy slovenských rekordov zapísaný Gabriel Lejko zo Šintavy, ktorý poskladal najväčšie puzzle na Slovensku. Trvalo mu to viac ako pol roka (od 20. mája do 27. novembra 2019). Rekordná obrázková skladačka je zložená zo 42-tisíc kusov dielikov.

Najviac zapamätaných čísiel za desatinnou čiarkou Pí čísla

Marián Lukáč zo Svätého Jura napísal 3010 čísiel za desatinnou čiarkou známeho Pí čísla, nazývaného tiež Ludolfovo číslo (v skrátenom tvare 3,14). O 659 čísiel tým vylepšil slovenský rekord z roku 2016, ktorý bol 2351 čísiel za desatinnou čiarkou. Pre zaujímavosť – hodnota Pí čísla bola vypočítaná na viac ako 31,4 bilióna číslic. Mariánovi sa podarilo pokoriť rekord 25. februára.

Historicky prvá online šibačka

Nový koronavírus zasiahol v roku 2020 do všetkých oblastí života. Obmedzoval „vo veľkom“, preto sa na Veľkonočný pondelok zrodila online šibačka, prvá svojho druhu na Slovensku. Vo virtuálnom priestore (pred monitorom počítača) bolo postupne vyšibaných jedenásť dievčat a dám z Bratislavy, Levoče, Hornej Královej, Siladíc, Banskej Bystrice a Dolnej Stredy, čím sa ustanovil slovenský rekord. Stalo sa tak 13. apríla.

Najväčšia zbierka štvorlístkov

Bratislavčanka Danka Hájeková vylepšila 26. mája svoj vlastný rekord – o ďalších 4-tisíc kusov v najväčšej zbierke ďatelinových štvorlístkov. Všetky má úhľadne uložené a zdokumentované. Hodnota nového rekordu je teraz 20-tisíc štvorlístkov.

Rekord v počte originálnych miniatúr Škodoviek

Ján Malena zo Sliača sa môže od 25. júla pochváliť najväčšou zbierkou miniatúr áut značky Škoda – a to rôznych modelov od roku 1905 až po rok 2017. Zbierka miniatúr pozostáva z originálov, nejde o prerábané modely a tvorí ju až 245 kusov týchto stále obľúbených automobilov.

Najväčšie srdce na zber PET vrchnákov

1. augusta vyrobili v obci Kružlová v okrese Svidník veľké kovové srdce, ktoré slúži na zber PET vrchnákov. Rozmery tohto estetického a užitočného diela sú: výška 194 centimetrov a hrúbka 20 centimetrov.

Najväčší kruhový labyrint

Najväčší labyrint na Slovensku, LIPTOVENTURE, sa nachádza pri Liptovskej Mare. Drevený labyrint zaberá plochu 3-tisíc štvorcových metrov a jeho priemer je 56 metrov, čo je približne šírka futbalového ihriska. Liptovský labyrint je unikátny svojou veľkosťou nielen na Slovensku, ale aj v Európe, a preto informácia o ňom poputuje aj do svetoznámej Guinnessovej knihy rekordov. V slovenskej má zápis od 29. augusta.

Najťažšia vypestovaná mrkva

Takmer jeden a pol kilogramu vážila mrkva, ktorú dopestoval vo svojej záhrade v Tovarníkoch v okrese Topoľčany Peter Ščibrányi. Hoci jej dĺžka bola „len“ 26 centimetrov, váhu mala úctyhodnú – 1 302 gramov, čím o viac ako pol kilogramu prekonala doterajší rekord 764-gramovej mrkvy z roku 2015.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.