Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

K Vianociam nepochybne patria FILMY: Videli ste aj tieto?

Na pozadí vianočných sviatkov sa odohrávajú filmové príbehy mnohých komédií, rozprávok, detektívok, romantických, dramatických, alebo dokonca akčných filmov.

Jeden z prvých filmov, z ktorého sa stala skutočná vianočná filmová klasika, je romantická dráma amerického režiséra Franka Capru It’s a Wonderful Life (Život je krásny) z roku 1946. Hlavnou postavou je George Bailey v podaní Jamesa Stewarta, ktorý chce večer pred Štedrým dňom spáchať samovraždu. Na pomoc mu však príde anjel Clarence.

Rodinno-komediálnu kolekciu vianočných filmov zasa reprezentujú komédie z 90-tych rokov amerického režiséra Chrisa Columbusa Home Alone (Sám doma) a Home Alone 2: Lost in New York (Sám doma 2: Stratený v New Yorku). Malého chlapca Kevina, ktorého rodičia zabudli doma počas Vianoc neopakovateľne stvárnil Macaulay Culkin. Odvážny chlapec nastaví mnohé dômyselné pasce dvom nešikovným zlodejom.

Vianociam sa nevyhol ani britský herec Rowan Atkinson, v roku 1992 totiž vznikla beanovská epizóda Merry Christmas Mr. Bean (Veselé Vianoce, Mr. Bean).

Divácky obľúbenou vianočnou snímkou je britský romantický film režiséra a scenáristu Richarda Curtisa Love Actually (Láska nebeská) z roku 2003. Film sa odohráva v predvianočnom Londýne a je zložený z viacerých milostných príbehov.

Nemenej obľúbeným romantickým filmom odohrávajúcim sa tesne pred Vianocami je americká snímka režisérky Nancy Meyersovej The Holiday (Prázdniny) z roku 2006. Vo filme sa v hlavných úlohách predstavili Cameron Diazová, Kate Winsletová, Jude Law a Jack Black.

Netradičný rozprávkovo-hororový príbeh o tom, ako sa kostlivec Jack Skellington, vládca mestečka Halloween, rozhodne urobiť Vianoce podľa vlastných predstáv, priniesol režisér Henry Selick. Ten na základe poviedky Tima Burtona nakrútil v roku 1993 animovaný film The Nightmare Before Christmas (Predvianočná nočná mora).


​Téma Vianoc sa stala neodmysliteľnou súčasťou aj slovenských a českých filmov. Medzi slovenské vianočné klasiky určite patrí film Vianočné oblátky (1977), ktorý vznikol na motívy rovnomennej poviedky Martina Kukučína a režisérsky sa pod snímku podpísal Martin Ťapák.

Kultovou filmovou vianočnou rozprávkou sa už stala Perinbaba (1985) Juraja Jakubiska, v ktorej Perinbabu stvárnila talianska herečka Giulietta Masinová, životná partnerka režiséra Federica Felliniho.

Na základe poviedkovej knihy Petra Šabacha Hovno hoří nakrútil český režisér Ján Hřebejk v roku 1999 jeden z divácky najúspešnejších filmov Pelíšky. Komédia odohrávajúca sa na koncí 60. rokov – aj počas Vianoc – obsahuje nezabudnuteľné humorné scény a dialógy, napríklad pri rozbaľovaní darčekov v rodine dôstojníka Československej ľudovej armády, ktorého stvárnil Miroslav Donutil.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.