V slovenskom kalendári dnes „svietia“ dve mužské mená. Martin a Maroš. Práve prvé z nich je spojené s množstvom pranostík a predpovedá prvú snehovú prikrývku v roku.
Pranostík o svätom Martinovi je mnoho. Mnohé z nich majú viac ako 130 rokov. Jedna z najznámejších hovorí, že Svätý Martin prichádza vždy na bielom koni. To znamená, že sa na jeseň objaví prvé sneženie. Na Slovensku sa to týka predovšetkým nížin.
Prvé sneženie aj v minulosti ľudia veľmi pozorne sledovali, práve preto je zachytené aj v ľudovej múdrosti. Pranostika o bielom koni sa týka priemerného dátumu prvého sneženia v nízkych polohách (v nadmorských výškach približne 200 až 300 m n. m.). So stúpajúcou nadmorskou výškou sa však dátum prvého dňa so snežením posúva na október. Martinský sneh zvyčajne nemá dlhé trvanie – rýchlo sa topí, často ešte v ten istý deň, keď napadol.
Kto bol vlastne Svätý Martin?
Napriek tomu, že je táto pranostika veľmi známa, málokto vie, kto bol Svätý Martin a prečo chodí na bielom koni. Podľa etnológov sa narodil pravdepodobne na území dnešného Maďarska. Jeho otec bol rímskym vojakom a ním sa stal aj Martin. Keďže patril do jazdeckého pluku, jazdil na koni. Zrejme v tomto bode by sme našli podstatu známej pranostiky. Biely kôň symbolizuje zimu, ktorá príde znenazdajky.
S dňom Svätého Martina sa na vidieku začínal pokojnejší čas. Na poliach sa pracovalo menej, muži opravovali náradie, ženy a dievčatá začínali s pradením ľanu, konope a páraním peria.
Zdroj: shmu.sk