Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pred nami je o hodinu dlhší víkend: Dnes v noci sa mení čas

Deje sa tak už vyše 40 rokov.

V nedeľu 25. októbra 2020 sa na Slovensku, tak ako vo viacerých ďalších európskych štátoch, skončí letný čas.

Znamená to, že sa o 3-tej hodine stredoeurópskeho letného času (SELČ) posunú hodiny na 2:00 stredoeurópskeho času (SEČ).

Pospať si preto môžeme o hodinu dlhšie.

O efektívnejšom využívaní denného svetla uvažoval už v roku 1784 americký politik Benjamin Franklin a v roku 1907 sformuloval návrh na zmenu času londýnsky staviteľ William Willet. Švédsko, Nemecko či Rakúsko-Uhorsko zaviedli letný čas už počas prvej svetovej vojny, opatrenie sa však nestretlo s pochopením.

V súčasnej podobe bol letný čas na území Československa zavedený v roku 1979. K jeho prijatiu prispela aj energetická kríza. Čas sa posúval o hodinu dopredu prvú aprílovú sobotu o polnoci, od roku 1981 to bolo už poslednú marcovú sobotu, a o hodinu naspäť zasa o jednej v noci zo soboty na nedeľu počas posledného septembrového víkendu.

Od roku 1996 Európska komisia (EK) predĺžila obdobie letného času do posledného októbrového víkendu. Posúvanie času sa ustálilo na druhú, respektíve tretiu hodinu, pretože v tejto dobe najmenej ovplyvňuje dopravu.

Aj keď sa letný čas zaviedol pôvodne pre energetické úspory, dnes je hlavným argumentom efektívnejšie využívanie denného svetla. Napríklad na Slovensku zapadá slnko po 19-tej od konca marca až do polovice septembra, teda takmer pol roka. V Bratislave to bolo tento rok napríklad od 29. marca, teda od nedele, keď začal platiť SELČ, až do 17. septembra, čo je presne 173 dní. Pri celoročnom stredoeurópskom čase bude dní so slnečným svitom po 19-tej iba 113 – od 28. apríla do 18. augusta.

EK zorganizovala v júli 2018 verejnú diskusiu o striedaní času v členských štátoch EÚ. Odpovedalo v nej 4,6 milióna obyvateľov, z nich 84 % sa vyslovilo proti striedaniu času. Odporcovia argumentovali najmä zdravotnými dôvodmi.

Na návrh EK schválili poslanci Európskeho parlamentu 26. marca 2019 smernicu, podľa ktorej by sa mala sezónna zmena času uskutočniť naposledy v roku 2021. Smernica ponecháva členským štátom EÚ možnosť, aby si upravili otázku časového pásma do roku 2021, teda aby sa rozhodli pre celoročný stredoeurópsky alebo stredoeurópsky letný čas. Znamenalo by to, že sa na Slovensku skončí každoročné striedanie času po 42 rokoch.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.