Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Týchto 5 zaujímavostí ste o Vianociach netušili

Počas Vianoc dodržiavame rôzne tradície a veríme poverám. Mnohokrát však ani sami nevieme, prečo. Vedeli ste o týchto piatich zaujímavostiach?

Stromček bol výmyslom protestantov

Ak ste si doteraz mysleli, že stromček sa spája s kresťanstvom, ste na omyle. V minulosti bol módnym výstrelkom bohatých rodín. Nakoniec si ho však ľudia tak obľúbili, že sa stal symbolom Vianoc.

Santa Claus a Coca Cola

U nás sa verí na Ježiška, v Amerike na Santa Clausa. Rozdiel však nie je len v postavách, ale aj v histórii. Santa Claus ju má omnoho kratšiu. Vytvoril ho maliar Haddon Sundblom v roku 1931 pre Coca Colu.

Tradičné farby Vianoc

Viete, prečo sú tradičnými farbami Vianoc zelená, červená a zlatá? Zelená znázorňuje stromček a je symbolom života. Červená znázorňuje červené jablko a Kristovu krv. Zlatá symbolizuje svetlo a hviezdy.

Cinkanie zvončeka

Deti vždy netrpezlivo čakajú na zvuk zvončeka. Ten má históriu v pohanských dobách. Cinkanie symbolizovalo ochranu pred zlými duchmi.

Pôst

V minulosti bol dňom hojnosti práve 25. december. Deň predtým bol úplne bežný deň, kedy sa ľudia postili. Pripravovali sa na hlavný sviatok, ktorý nastal po ňom.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.