Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Dávať a nečakať dar, to je hlavná myšlienka sviatku svätého Mikuláša

Jeho zmysel poznajú mnohí, prečítajte ho aj vašim deťom. K sladkostiam pribaľte jeho pekný príbeh…

Mikuláš sa narodil na južnom pobreží Malej Ázie (pravdepodobne v treťom storočí). Pochádzal z bohatej rodiny, najprv sa stal diakonom a kňazom, neskôr bol biskupom v meste Myra v južnom Turecku (údajne proti vôli svojho otca, ktorý si želal, aby sa stal vojakom). Biskup Mikuláš hlásal evanjelium, pomáhal biednym, chorým aj trpiacim a preslávil sa milosrdenstvom a dobročinnosťou. Ešte počas života ho nazývali otcom sirôt, vdov a chudobných.

V priebehu storočí sa o živote a skutkoch svätého Mikuláša podľa stránky stnicholascenter.org rozprávalo mnoho príbehov a legiend. Tie nám pomáhajú pochopiť prečo je taký milovaný a uctievaný ako ochranca a pomocník tých, ktorí to potrebujú. Podľa jednej z nich pomohol trom chudobným sestrám, ktoré sa nemohli vydať, lebo nemali na veno. Preto ich čakal krutý osud v otroctve alebo v nevestinci. Keď sa o tom dozvedel biskup Mikuláš, zabalil vraj hrudu zlata do šatky a v noci ju nepozorovane hodil cez okno do izby, kde spali tri chudobné dievčatá. Vďaka štedrému daru sa mohli všetky tri sestry vydať. Mikuláš ich zachránil pred ponížením a hanbou.

Biskup Mikuláš zomrel v pokročilom veku, pravdepodobne okolo roku 345, vo svojom biskupskom sídle v meste Myra, kde ho aj pochovali. O niekoľko storočí neskôr (cca v roku 1087) veriaci talianski kupci preniesli jeho pozostatky do talianskeho prístavného mesta Bari, kde mu zasvätili chrám, ktorý sa neskôr stal bazilikou…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.