Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pristál vám na balkóne sokol? Nechajte ho na pokoji! :-)

… len potrebuje oddýchnuť a načerpať novú energiu.

Veľké množstvo malých hlodavcov spôsobilo, že je tento rok na sídliskách viac sokolov. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) preto radí, ako by sa mali ľudia správať, keď ich nájdu na svojom balkóne alebo parapete. Upozorňujú na to, že aj mláďatá, ktoré vyzerajú opustene, väčšinou pomoc človeka nepotrebujú.

„V aktuálnom období z hniezd vyletujú mladé sokoly. Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne,“ opísal odborník z RPS. Sokoly si však len potrebujú oddýchnuť a načerpať energiu, čo niekedy môže trvať aj viac dní.

„Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu prosím čas a pokoj. Báť sa ich nemusíte,“ vysvetlil ochranár. Ak je mláďa na zemi, treba ho vyložiť na konár alebo múrik do tieňa, kde bude v bezpečí pred mačkami a psami.

Ak je sokol apatický alebo zranený, je lepšie kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku alebo iného združenia; nekŕmiť ho, ani neodnášať z miesta.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.