Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Deti pri vode: Na toto si, milí rodičia, dajte veľký pozor!

Rodičia by sa na kúpalisku nemali spoliehať na pozornosť plavčíka a iných ľudí. V prípade, že sa potrebujú vzdialiť od detí, mali by im zabezpečiť dospelý dozor. Upozorňujú na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Zvykať na vodu by si malo dieťa už v nízkom veku, čo najskôr ho treba učiť aj plávať, pretože aj začiatočník má lepšiu šancu udržať sa nad hladinou, kým sa k nemu dostane pomoc,“ vysvetlila odborníčka Zuzana Valovičová.

„Užitočné je aj používanie kúpacích pomôcok – kolies alebo rukávnikov, ktorých kvalitu by mal dospelý vyskúšať minimálne večer pred používaním,“ odporučila. Záchranná vesta či rukávniky sú nevyhnutnosťou pri pobyte na loďke, nafukovacom matraci či šliapacom bicykli.

Zbystriť pozornosť by mali rodičia hlavne vtedy, keď nastane ticho. Deti sú totiž pri vode zväčša hlučné. Topiaci sa človek nevolá o pomoc, až na výnimky to nie je v jeho situácii fyziologicky možné. Hlavu má nízko vo vode, ústa otvorené a na úrovni vodnej hladiny. Oči sú sklenené, prázdne, prípadne zatvorené. Topiaci sa lapá po dychu, snaží sa otočiť na chrbát a plávať istým smerom.

Ak dieťa nedýcha, okamžite treba začať s oživovaním. „Činnosť srdca obnovíte stláčaním hrudníka v jeho strede rýchlosťou viac ako stokrát za minútu jednou alebo dvoma dlaňami. U detí stláčame do jednej tretiny hrudníka, u dospelých štyri až päť centimetrov. Masáž srdca dopĺňame dýchaním z úst do úst v pomere 30 ku dvom, až kým oživovaný nezačne dýchať.“

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.