Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Viete, čo je to frotérstvo? Frotéra radšej nestretnúť!

Mobilná aplikácia, ktorú v Japonsku vytvorila polícia na boj proti FROTÉROM, teda sexuálnym agresorom, ktorí obťažujú ženy na verejnosti, sa v krajine vychádzajúceho slnka teší veľkej popularite.

Aplikáciu s názvom Digi Police sprístupnila tokijská polícia síce už pred tromi rokmi, avšak funkciu proti frotérom k nej pridala len pred niekoľkými mesiacmi. Za ten čas si aplikáciu stiahli stovky tisíc užívateľov, čo je v prípade vládou vytváraných aplikácií neobvykle vysoké číslo.

Japonky sa stávajú často obeťami pohlavného obťažovania – najmä v preplnených dopravných prostriedkoch. Boja sa však ozvať alebo volať o pomoc.

Aplikácia im v prípade obťažovania umožňuje aktivovať špeciálne tlačidlo na zahnanie frotérov. To po prvom stlačení zobrazí na obrazovke mobilu správu „Je tu frotér. Prosím, pomôžte mi!“, ktorú môže napadnutá osoba ukázať spolucestujúcim. Po ďalšom stlačení sa správa zobrazí červeným písmom a z prístroja sa začne opakovane ozývať „Prosím, prestaňte!“.

Frotérstvo je choroba, ktorá spočíva v úmyselnom vyhľadávaní dotykov s inou osobou, napríklad v rôznych tlačeniciach, v radoch alebo dopravných prostriedkoch.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.