Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je to tu! Držíme palce všetkým maturantom!

Viac ako 43-tisíc maturantov zo 706 stredných čakajú oddnes písomné maturity. Do 15-teho marca sa budú overovať ich vedomosti zo slovenčiny, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj z ich materinského jazyka.

Týždeň písomných maturít dnes tradične otvorí externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré bude od 09:30 písať približne 39 500 žiakov.

V stredu 13-teho marca budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. „Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1,“ priblížilo ministerstvo školstva. Najčastejšie si maturanti vyberali anglický jazyk, z ktorého bude maturovať na všetkých troch úrovniach náročnosti viac ako 36 200 žiakov, čo predstavuje 84 percent všetkých maturantov. Nasleduje nemčina (2 858 žiakov) a ruština (876 žiakov). Francúzštinu si vybralo 24 maturantov, španielčinu 13 a iba jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka.

Vo štvrtok 14-teho marca čaká externý test z matematiky zhruba 6 000 maturantov, ktorí si vybrali tento predmet. Maturitný týždeň uzavrie v piatok 15. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka maďarského a ukrajinského pre žiakov škôl týchto národnostných menšín.

Na elektronickú maturitu sa prihlásilo vyše 1 500 žiakov z približne 90-tich škôl.

„Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si všetky školy môžu prevziať 2. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch od 3. do 6. mája,“ doplnil rezort školstva. Náhradný termín písomných maturít určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 9. až 12. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 3. do 6. septembra.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.