Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Štefan Štec prekvapuje skladbou Festival, ktorá je špecifická pre svoje temperamentné rómske prevedenie

Z pesničky ide neskutočná energia, ktorá je ako stvorená na piatok – počúvaj!

Štefanovi Štecovi učarovali rómske ľudové rytmy. Nový singel Festival síce spieva v slovenčine, no srší z neho temperament a lá slávny Boban Markovič.

Napokon, skladba vychádza z dvoch rómskych piesní, ktoré majú pôvod v Srbsku a v Rumunsku. Rómska tradičná kultúra speváka nadchýna a ako sám hovorí, práve tradičné rómske hudby dávali v minulosti na dedinách formu nielen rusínskym melódiám. Vychutnaj si tento úžasný výbuch temperamentu!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

S myšlienkou naspievať takúto skladbu sa spevák pohrával už dlhšie. Temperament rómskej menšiny a krása jej hudby ho úplne dostala, a tak vznikla spomínaná novinka.

„Už niekoľko rokov navštevujeme skvelý tanečný tábor vo Východnej, ktorý nesie názov Rozhybkosti. Iniciátormi sú kamaráti a výborní tanečníci, ktorí aj účinkujú v klipe k piesni Festival – Vlado Michalko a Fredo Lincke. Práve tam sme sa prvýkrát učili rómske tance zo Slovenska a Rumunska. Lektorom, ktorí nás to učili, hrala originálna rómska hudba, a to na mňa urobilo veľký dojem, pretože táto hudba a tance sa nielen vyučovali cez deň, ale zneli aj celú noc pri ohni. Bolo to naozaj silné! Aj keď už nie som pravidelným účastníkom a lektorom tohto tábora, stále som mal potrebu zachytiť túto jedinečnú atmosféru v nejakej pesničke,“ vysvetľujeŠtec.

Tradičná rómska hudba je pre mladého umelca úžasným zdrojom energie. Navyše, má pocit, že v dnešnom rozhádanom svete sa treba spájať – aj prostredníctvom umenia. Slovenský text pesničky preto nie je náhodný. Jeho autorom je Martin Mihalčin, líder prešovskej kapely Heľenine oči.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.