Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Štefan Štec prekvapuje skladbou Festival, ktorá je špecifická pre svoje temperamentné rómske prevedenie

Z pesničky ide neskutočná energia, ktorá je ako stvorená na piatok – počúvaj!

Štefanovi Štecovi učarovali rómske ľudové rytmy. Nový singel Festival síce spieva v slovenčine, no srší z neho temperament a lá slávny Boban Markovič.

Napokon, skladba vychádza z dvoch rómskych piesní, ktoré majú pôvod v Srbsku a v Rumunsku. Rómska tradičná kultúra speváka nadchýna a ako sám hovorí, práve tradičné rómske hudby dávali v minulosti na dedinách formu nielen rusínskym melódiám. Vychutnaj si tento úžasný výbuch temperamentu!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

S myšlienkou naspievať takúto skladbu sa spevák pohrával už dlhšie. Temperament rómskej menšiny a krása jej hudby ho úplne dostala, a tak vznikla spomínaná novinka.

„Už niekoľko rokov navštevujeme skvelý tanečný tábor vo Východnej, ktorý nesie názov Rozhybkosti. Iniciátormi sú kamaráti a výborní tanečníci, ktorí aj účinkujú v klipe k piesni Festival – Vlado Michalko a Fredo Lincke. Práve tam sme sa prvýkrát učili rómske tance zo Slovenska a Rumunska. Lektorom, ktorí nás to učili, hrala originálna rómska hudba, a to na mňa urobilo veľký dojem, pretože táto hudba a tance sa nielen vyučovali cez deň, ale zneli aj celú noc pri ohni. Bolo to naozaj silné! Aj keď už nie som pravidelným účastníkom a lektorom tohto tábora, stále som mal potrebu zachytiť túto jedinečnú atmosféru v nejakej pesničke,“ vysvetľujeŠtec.

Tradičná rómska hudba je pre mladého umelca úžasným zdrojom energie. Navyše, má pocit, že v dnešnom rozhádanom svete sa treba spájať – aj prostredníctvom umenia. Slovenský text pesničky preto nie je náhodný. Jeho autorom je Martin Mihalčin, líder prešovskej kapely Heľenine oči.

https://www.instagram.com/p/CVIXOO_IiDP/

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.