Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Hitmaker Michal David je oddnes šesťdesiatnikom! Viete, ako sa volá občianskym menom?

Umelecké mu vymyslel jeho kolega.

Mnohé skladby českého speváka, skladateľa a hráča na klávesové nástroje, Michala Davida, poznajú viaceré generácie v Česku aj na Slovensku.

Jeho hity odzneli v dnes už legendárnych filmoch ako Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh a Discopříběh 2.

Hitmaker Michal David, pôvodne jazzman, ktorý ma na svojom konte aj úspešný muzikál Kleopatra, oslavuje 14-teho júla okrúhlu 60-ku.

Michal David, podľa rodného listu Vladimír Štancl, sa narodil 14. júla 1960 v Prahe. Pochádza z cirkusovej rodiny Kludských, jeho matka Edita Štanclová bola mímkou, spolu s Vladimírom žili niekoľko rokov v Taliansku. Mal šesť rokov, keď sa v kláštornej škole neďaleko Verony naučil hrať na harmónium.

Počas štúdia na pražskom konzervatóriu založil (v roku 1976) jazzovú formáciu Čtyři. V roku 1978 získal ocenenie hudobník roka na Pražských jazzových dňoch. V tej dobe sa zoznámil s Františkom Janečkom, najprv začal hrať na klávesoch a od roku 1980 aj spievať s jeho skupinou Kroky. Bol to práve Janeček, ktorý mu vymyslel umelecké meno Michal David. S Krokmi hral do roku 1987, potom si založil vlastnú skupinu Alegro.

Úspešnú dráhu začal v roku 1981 víťazstvom v speváckej súťaži Intertalent. Ešte v roku 1981 vydal svoju prvú LP platňu s názvom Nenapovídej.

V 90-tych sa trochu stiahol, zriadil si vlastné nahrávacie štúdio Mida. Na hudobnú scénu sa vrátil v roku 1998 vďaka skladbe Správnej tým. Zložil ju pre českých hokejistov, ktorí vyhrali olympijský hokejový turnaj v japonskom Nagane. Napísal hity aj pre viacerých interpretov: Lucie Bílá a Karel Gott nahrali skladbu Co sudičky přály nám, Helena Vondráčková mala veľký úspech s piesňou Dlouhá noc, pre Karla Gotta k jeho 60. narodeninám zložil pieseň To stárnutí zrádné.

Michal David sa presadil sa aj ako autor a producent muzikálov. Prvý veľký úspech mu priniesol muzikál Kleopatra, ktorý v réžii Filipa Renča uviedli v premiére 22. februára 2002. Druhý muzikál Traja mušketieri mal premiéru 18. novembra 2004 v Divadle Broadway, pričom v jednej z hlavných úloh účinkoval aj Pavol Habera. Muzikál Angelika bol odpremiérovaný 6. marca 2007 opäť v Divadle Broadway. Režíroval hoJozef Bednárik. Kleopatru s úspechom uvádzali aj v kórejskom Soule.

Dnes má hudobník na svojom konte viac ako tri desiatky albumov a kompilácií, predaj nosičov s jeho pesničkami prevýšil sumu tri milióny.

V ankete Český slávik získal druhé miesto za rok 2017. V roku 2018 dostal Štátne vyznamenanie za zásluhy v oblasti kultúry. V máji tohto roku naspieval nový duet Na dlani so slovenskou speváčkou Kristínou.

Životné jubileum plánuje Michal David osláviť veľkým koncertom v Prahe aj Bratislave.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: (teraz.sk/magazin; YouTube)

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.