Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte radi hudobné dokumenty? V jednom sa objaví aj legendárny MIRO ŽBIRKA!

Do kín sa dostane v polovici júla.

Meno Mira Žbirku, ktorému roky hovoria Meky, poznajú vďaka jeho hitom všetci. Jeho skutočný život však len málokto. Podobá sa skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie a aj prekvapenia.

Intímny filmový pohľad na hudobný a životný príbeh Mira Žbirku bude mať v novom dokumente MEKY slovenskú premiéru 16-teho júla 2020.

Režisér Šimon Šafránek, držiteľ Českého leva a ďalších cien, ho s Mekym nakrúcal celý minulý rok v Prahe, Bratislave a Londýne. Kombináciou spevákovej otvorenej spovede, súčasných záberov a unikátneho archívneho materiálu vznikol energický filmový portrét, ktorý predstavuje populárneho speváka úplne otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti a v nečakaných súvislostiach aj s humorom.

„Snažili sme sa urobiť filmový portrét, aký tu ešte nebol. Bez sentimentu a pátosu, skôr s humorom. Svieži a pravdivý. S hlasnou hudbou a hlavne, čo najviac úprimný, emocionálny a ľudský,“ objasnil režisér filmu Šimon Šafránek.

Film MEKY rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. O tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty. O tom, čo všetko stretlo Mekyho Žbirku od chvíle, keď prvýkrát zobral do rúk gitaru, až do momentu, keď svoj život poodhalil filmárom. O ceste rockera s dlhými vlasmi, britského elegána s okuliarmi, či bez, ktorý už pred osemnástkou hrával ako nájomný muzikant v zahraničí, zažil stratu brata, vyhadzov z kapely, ale aj davy fanúšikov, slávu a hudobné triumfy. O tom, ako prežíval odchod do ústrania aj veľký návrat. A aj o tom, ako sa vyrovnal s haváriou blízkej osoby, či s nástrahami všemocnej komunistickej strany v časoch socializmu.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

„Sledovali sme ho takmer rok. Pripadá mi, že žije vo svojom vlastnom svete, kde hlavnú úlohu hrá hudba. Stále si pospevuje, pohmkáva. Má svojský a veľmi nákazlivý zmysel pre humor,“ povedal o nakrúcaní Šafránek.

Zdroj: PR SPRÁVA; YouTube

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.