Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Bryan Adams vstúpil do klubu šesťdesiatnikov!

Kanadský spevák Bryan Adams, známy tiež ako Big BA, je legendou soft-rocku.

Autor hitov ako Please Forgive Me, Heaven či Everything I Do, ktorý predal vyše 60 miliónov hudobných albumov, oslávil 5-teho novembra 60 rokov.

Bryan Guy Adams sa narodil 5. novembra 1949 v kanadskom Kingstone (Ontario) do rodiny vojenského dôstojníka, ktorý pôsobil aj ako diplomat v mnohých krajinách. Budúci hudobník tak vyrastal okrem Kanady vo Veľkej Británii, v Izraeli, Portugalsku, Kórei aj v Japonsku. Jeho rodičia sa však čoskoro rozviedli. Rozpory v rodine boli príčinou toho, že Bryan s otcom prestal komunikovať. Ako 16-ročný zanechal strednú školu a rozhodol sa venovať hudbe. Postupne sa naučil hrať nielen na gitaru, ale aj na harmoniku, klavír a dobro.

Po rokoch, keď sa mu začalo profesionálne dariť, rozhodol sa predsa len otca vyhľadať.„Pamätám si, že som v LA pozeral v televízii nejaký skutočne mizerný emocionálny príbeh otca a syna. Ale nakoniec som si povedal, že otca vyhľadám aj ja,“uviedol Adams a dodal: „Pozval som ho na večeru. Za jednu noc sa odparilo 10 rokov. Bolo to úžasné.“

V roku 1980 zostavil spevák svoj prvý album s názvom Bryan Adams a vydal sa na štvormesačné kanadské turné. Interpretovým ďalším hudobným počinom bol v poradí druhý album You Want It You Got It (1981). Nasledoval tretí spevákov album, Cuts Like a Knife (1983). Najúspešnejším bol štvrtý album Reckless (1984), ktorý speváka posunul medzi hudobné hviezdy.

Spevák nahrával ďalšie albumy ako napríklad Into the Fire (1987), Waking up the Neighbours (1991), vyšli mu živé albumy Bare Bones (2010) či Live at Sydney Opera House (2013), spomedzi novších možno spomenúť album Get Up!(2015). Na svojom konte má dokopy štrnásť štúdiových, päť živých a šesť kompilačných albumov.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Za dobročinnosť a prínos pre populárnu hudbu získal Bryan Adams najvyššie kanadské civilné vyznamenanie Order of Canada a Rad Britskej Kolumbie. Bol viacnásobne nominovaný na cenu Grammy a päťkrát na Zlatý glóbus. Jeho tri skladby k filmom boli nominované na Oscara.

V poslednom čase sa venuje aj fotografovaniu. Svoje fotografie vystavoval nielen v Kanade, ale aj v prestížnych svetových galériách v New Yorku, Londýne, či Stockholme. Osobitné povolenie, zahrnúť exkluzívnu fotografiu britskej kráľovnej Alžbety II. do svojej knihy, dostal Adams v roku 2000. Kanaďan, ktorý žije v Londýne od roku 1989, zachytil na fotografiách 30 osobností, vrátane Liz Hurleyovej, Vanessy Redgravovej a Joan Collinsovej. Jeho cieľom bolo získať peňažné prostriedky pre nadáciu na liečbu rakoviny.

Na Slovensku koncertoval doteraz štyrikrát (2003, 2006, 2012, 2016).

Zdroj: TASR; YouTube

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.