Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tieto filmy si robia zálusk na Oscara. Ktorý z nich získa toto ocenenie?

Do oscarového semifinále sa dostali nová bondovka či sci-fi film Duna.

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) zverejnila užší zoznam filmov kandidujúcich na ocenenie Oscar na budúcoročnom 94. ročníku udeľovania prestížnych filmových cien. Do výberu sa dostala nová bondovka či sci-fi film ‚Duna‚.

Akademici tvorili užší výber filmov v desiatich kategóriách. Nasledovať bude hlasovanie členmi akadémie, ktorého výsledok bude februárové vyhlásenie finálnych nominácií na Oscara. Slávnostné odovzdávanie Cien Akadémie je naplánované na nedeľu 27. marca v hollywoodskom multifunkčnom komplexe Dolby Theatre.

Film o agentovi 007 ‚Nie je čas zomrieť‚ (No Time to Die) sa objavil v užšom výbere až v piatich rôznych kategóriách: mejkap a účesy, hudba, filmová pieseň, zvuk aj vizuálne efekty. Do štyroch kategórii sa prebojovalo sci-fi dielo Duna, v ktorom hlavnú postavu stvárnil Timothee Chalamet.

Do kategórie najlepší medzinárodný celovečerný film vybrala za SR Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) snímku režiséra Petra Kerekesa ‚Cenzorka. Tá sa však do užšieho výberu nedostala. Film rozpráva príbeh z jednej z odeských ženských väzníc.

Viackrát sa v užšom výbere objavil aj film ‚Belfast‘, kde hral hlavnú úlohu Jamie Dornan, či nový Spider-Man ‚No Way Home‚, kde hlavnú postavu stvárnil Tom Holland. Do výberu za vizuálne efekty sa dostali aj ďalšie „marvelovky“, medzi nimi ‚Čierna vdova‚ či ‚Eternals‚ s Angelinou Jolie.

Do užšieho výberu na najlepšiu pieseň sa dostali skladby od Billie Eilish, Beyoncé, či Ariany Grande, informuje agentúra AFP.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.