Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Slovenský film zabojuje o OSCARA!

Režíroval ho Peter Bebjak, zahral si v ňom Noel Czuczor.

Slovenským kandidátom na prestížnu cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii Najlepší medzinárodný celovečerný film je dráma Správa. Vznikla pod režisérskou taktovkou Petra Bebjaka. O nominácii rozhodla Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA).

„Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev druhej svetovej vojny odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia,“okomentoval rozhodnutie akademikov Bebjak.

Tento rok členovia SFTA vyberali spomedzi 16-tich prihlásených filmov. Bola medzi nimi aj oceňovaná dráma Služobníci, thriller Amnestie, komerčne úspešný film Sviňa či dokument Hluché dni.

Film Správa, nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel, stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Film má medzinárodné obsadenie. Hlavnú úlohu stvárnil jeden z najobľúbenejších hercov mladej generácie Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde účinkujú vo filme režiséra Bebjaka herci z Česka, Poľska aj Nemecka.

Nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov vyhlási AMPAS 15. marca 2021. Slávnostný večer je naplánovaný na 25. apríla v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.