Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prvá veľká filmová úloha Juraja Loja: Zahrá si homosexuála!

Do slovenských kín zavítala životopisná dráma Šarlatán. Uznávaná poľská režisérka Agnieszka Holland v nej rozpráva skutočný príbeh českého liečiteľa a znalca bylín Jana Mikoláška. Hlavnú úlohu muža, ktorý mal vyliečiť viac ako päť miliónov ľudí, zverila Ivanovi Trojanovi. Mikoláškovho asistenta, ale zároveň jeho životného partnera, si zahral slovenský herec Juraj Loj.

Ivan Trojan stvárňuje Mikoláška vo veku 40, 55 a 70 rokov. Pre Juraja Loja to bola prvá veľká filmová úloha.

„Už na kastingu bolo jasné, že on je ten pravý, a vlastne vďaka tomu, že je výborný herec a skvelý človek, tak napríklad aj tie intímne scény, ktoré tam spolu máme, sme zvládli so cťou a pravdivo,“ komentoval Trojan spoluprácu. „Je to mladý muž, ktorý si prišiel hľadať prácu, a jeho odvaha, sebaistota a chuť žiť ho určitým spôsobom predurčili na to, aby sa stal pomyselným pilierom v živote Jana Mikoláška,“ opísal svoju postavu Juraj Loj.

Šarlatán a jeho príbeh prichádza podľa herca v správny čas. „Pretože sa stávame súčasťou masy, ktorá je nepoučiteľná. Človek sa najlepšie poučí z vlastných chýb. To však neplatí pre ľudstvo ako také. Stávame sa imúnni voči potrebám iných a slepí k okoliu do momentu, než sa to začne dotýkať nás osobne. Pritom si každý nesieme v sebe tú najvyššiu hodnotu, ktorá nám bola dávaná a prejavovaná od narodenia, a to je láska, jeden z hlavných motívov tohto filmu,“ vysvetlil Loj.

Intímne scény s Trojanom komentoval slovami: „Či už to boli scény intímne alebo nie, vždy sme sa o nich s Ivanom veľa rozprávali. Obom nám záležalo na tom, aby sme divákovi myšlienku alebo pocit z danej scény podali čo najdôveryhodnejšie a s určitou naliehavosťou,“ poznamenal herec s tým, že má k svojmu českému kolegovi obrovskú úctu a rešpekt: „Je to človek, ktorý si stojí za slovom a k práci pristupuje zodpovedne. Bol mi veľkou inšpiráciou. Mám ho rád.“

Podľa Juraja Loja je dobré, že sa filmy typu Šarlatán nakrúcajú. „Dnešný mladý divák má možnosť vidieť, čo dvaja ľudia, ktorí sa bezhranične milujú, museli prežívať v daných dobách. Dnes je to v podstate rovnaké, síce nie sú zatváraní, ale zatvárajú sa sami v sebe, zatvárajú sa pred sebou a svetom, pretože ten ich neprijíma. Je úplne jedno, či vás zatvoria komunisti za to, akej ste orientácie alebo sa musíte vy uzavrieť pred spoločnosťou. Máme právo voľby, a toto nie je voľba daných ľudí, oni sa tak narodili, povedal Juraj Loj o snímke, ktorá mapuje dva totalitné režimy, najprv nacistický a komunistický.

Dráma Šarlatán je v slovenských kinách od 20. augusta.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: TASR; YouTube.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.