Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Najväčšia hviezda českej populárnej hudby zhasla: Takto si na Karla Gotta spomínajú známe osobnosti

Československý popový kráľ, zlatý hlas Prahy, najslávnejší „Čechoslovák“ či český Sinatra … tieto a stovky iných prívlastkov adresovali KARLOVI GOTTOVI známe osobnosti, domáce aj zahraničné média … <3

Nielen fanúšikov, ale aj známe české, slovenské a zahraničné osobnosti spoločenského a politického života zasiahla správa o odchode Maestra Karla Gotta.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa túto smutnú informáciu dozvedela symbolicky, práve v okamihu, keď vlak, ktorým cestovala z Bratislavy na pracovnú cestu, zastavil v Prahe.
„Karla Gotta som považovala za umelca, ktorý ovplyvnil mnohé generácie ľudí v Československu, nielen v Českej republike. Chcem týmto vyjadriť úprimnú sústrasť jeho najbližším.“

Český prezident Miloš Zeman uviedol, že smrť Karla Gotta, ktorý zomrel v utorok vo veku 80 rokov, je nesmierne zarmucujúcou správou pre celú krajinu.
„Karel Gott bol skutočný umelec, ktorý sa rozdával druhým. To je vyčerpávajúce, ale práve to robí umelca umelcom. Karel Gott daroval svoj život generáciám, daroval sa nám všetkým.“

Maestro býval na všetkých kolegov, vrátane tých mladých, vždy milý a usmiaty. Takto si na neho spomína hudobník Vašo Patejdl. V roku 2014 vydal Karel Gott album s názvom S pomocí přátel. Jednu zo skladieb, Chci tě, mu zložil práve elánista Vašo Patejdl a textár Ľuboš Zeman.

„Poznali sme sa dlho, ešte z čias Bratislavskej lýry, za tie roky sme sa stretávali na rôznych koncertoch a programoch. Ku všetkým kolegom, vrátane tých mladých, bol vždy milý, usmiaty. Koľkokrát sme sa stretli, vždy ma žiadal, aby som už aj jemu napísal pesničku. Naša prvá bližšia spolupráca bola pri duete Neznámy pár, ktorú naspievali s Marikou Gombitovou,“ zaspomínal Patejdl. Neskôr podľa jeho slov naspieval parádne skladbu Voľnosť, ktorú napísal do filmu Cinka Panna režiséra Dušana Rapoša. „Žiaľ, naša posledná spolupráca bola na albume S pomocí přátel, na ktorý sme prispeli s textárom Ľubošom Zemanom pesničkou Chci tě. Plánovali sme ešte ďalšie, k tomu už, žiaľ, nedôjde. V posledných rokoch som ho veľmi obdivoval, ako statočne bojuje s chorobou, nezavrel sa do ústrania a vlastne zomrel na pódiu. Želám mu z celého srdca, aby mal v nebi toľko priateľov ako tu na zemi,“ zhrnul Patejdl.

Blízko mal ku Karlovi Gottovi aj český hitmaker Michal David. Narodili sa v rovnaký deň, 14-teho júla. Michal David je však o 21 rokov mladší. V roku 1999 mu zložil skladbu, To stárnutí zrádné. ktorá sa stala hitom.
„Ja som s ním prežil desiatky rokov, pri koncertoch, v nahrávacom štúdiu aj v súkromí. Však sme narodení v jeden deň. Karel bol precízny, pracovitý aj veľmi spoločenský. Zomrel v krásnom veku, mal krásny život. Je to veľká strata pre hudobnú scénu, miesto po ňom nikto nezaplní, ostáva po ňom veľké prázdno. Ostávajú tu jeho hlas, jeho piesne, ktoré budeme naďalej počúvať každý deň. A pritom naňho spomínať iba v tom najlepšom,“ povedal Michal David.

ad

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.