Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Koľko mlieka a mliečnych výrobkov by sme mali spotrebovať za rok?

Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku (v porovnaní s inými európskymi krajinami) je aj naďalej nízka. Upozornili na to slovenskí mliekari.
Na základe údajov Štatistického úradu (SR) bola v roku 2016 spotreba mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku na úrovni 176,2 kg na osobu na rok, zatiaľ čo v Poľsku to bolo 222 kg a v Čechách až 247,5 kg na osobu na rok.

V spotrebe mlieka a mliečnych výrobkov zaostávame za Českou republikou o viac ako 71 kg na osobu a rok. V roku 2017 sme sa ešte viac „pokazili“ … Slovensko sa dostalo na hodnotu 174,6 kg na osobu a rok.

Na celkové výsledky spotreby mlieka a mliečnych výrobkov v roku 2018 si ešte budeme musieť počkať, podľa odborníkov sa však dá predpokladať, že za Európou budeme v spotrebe naďalej zaostávať.

Odborníci pritom dvíhajú varovný prst. Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú pre ľudský organizmus zdrojom výživy a podieľajú sa na prevencii proti niektorým ochoreniam, ako je napríklad osteoporóza, trombóza, vysoký krvný tlak. O vápniku je dlhodobo známe, že znižuje riziko a podporuje prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka,“ vysvetlil gastroenterológ a špecialista na zdravú výživu Peter Minárik.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je odporúčaná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov až 220 kg na osobu na rok.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.