Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo trápi každé tretie školopovinné dieťa?

V hlavnej úlohe zdravie.

Každé tretie školopovinné dieťa trápi bolesť chrbta. Podľa odborníkov je preto lepšie podchytiť možné ťažkosti čím skôr.

Za bolesťami treba hľadať nedostatok pohybu, pasívne oddychovanie a dlhé hodiny strávené sedením. Kým u dospelých je to v práci, deti sedia najmä v škole a pri písaní domácich úloh. Diagnostika a liečba patria v tomto prípade k finančne náročnejším. Bolestiam chrbtice u detí sa dá predísť predovšetkým dostatkom pohybu.

Za miernu fyzickú aktivitu sa dá považovať napríklad lezenie na ihriskách, hojdanie sa a šmýkanie. Týmito aktivitami by podľa odborníkov malo dieťa stráviť polhodinu, a to minimálne trikrát do týždňa. Pri intenzívnejšom pohybe, ako je skákanie na trampolíne alebo beh, by malo stačiť 20 minút dvakrát týždenne. Vhodnými sú tiež tanec a všetky loptové hry.

Veľký vplyv na zdravie detského chrbta má aj školská taška. Pri jej výbere treba myslieť na hmotnosť dieťaťa, tvar tašky a jej materiál. Priveľmi ťažká taška môže spôsobiť vznik skoliózy, preto treba dbať na to, aby nebola plná zbytočností a bolo v nej len to najnutnejšie.
Podstatnou je pri ochorení chrbtice aj stolička. Bežné stoličky nedokážu svojou konštrukciou zabrániť deformite chrbta. Správne držanie tela počas sedenia by mala podľa odborníkov zabezpečiť stolička so sedadlom na pružine, ktoré podvedome prinúti deti sedieť rovno aj dlhé hodiny.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.