Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte chrípku? Ostaňte doma, lebo … !

Chorí na chrípku by nemali chodiť do práce ani do školy. Chorobu je potrebné vyležať a riadiť sa pokynmi lekára. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa akútne respiračné ochorenia netreba počas chrípkovej sezóny podceňovať. Upozorňuje, že ľudia s teplotou a horúčkou sa musia liečiť pod dohľadom lekára. „Neraz sme svedkami, že mnohí s nádchou, bolesťami hrdla a mnohokrát aj so zvýšenou teplotou sa pohybujú po vonku, v obchodoch, cestujú v dopravných prostriedkoch a navštevujú rôzne spoločenské podujatia. Škodia tým nielen okoliu v podobe rizika ohrozenia zdravia, ale aj sebe,“ vysvetľuje Mikas s tým, že pri chrípke sa chorým môže stav ešte skomplikovať. Pridružiť sa môže zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a pľúc.

Ochorieť na chrípku môžeme aj pri kontakte s kontaminovanými predmetmi na verejných priestranstvách či v domácnosti. Riziko predstavujú držiaky v autobusoch, nákupné košíky či kľučky, no problematické môže byť aj podanie rúk. Počas chrípkovej sezóny by sme mali podávanie si rúk obmedziť.

„Ak si ľudia dostatočne neumývajú ruky, hrozí riziko prenosu rôznych ochorení vrátane chrípky. Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení i žltačky typu A. Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách osem až 12 hodín, na hladkých povrchoch je to dokonca 24 až 48 hodín. Vzhľadom na tieto fakty patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky,“ zdôrazňuje Mikas.

Dôležité je pravidelne vetrať, nárazovo a niekoľkokrát denne. V prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný ranný filter, vďaka ktorému by mala zodpovedná osoba v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

Pokiaľ je v domácnosti člen rodiny s chrípkou či prechladnutím, podľa hygienikov je vhodné pre neho vyčleniť príbor, taniere a poháre. „V domácnosti sa počas chrípkovej sezóny vo všeobecnosti odporúča upratovanie navlhko, pretože vírus chrípky prežije v prachu v izbovej teplote i niekoľko dní,“ dodáva hlavný hygienik SR.

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra do konca apríla nasledujúceho roka.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.