Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Kde na Slovensku majú deti problémy s matematikou?

Do celoslovenského testovania piatakov (Testovanie 5-2018) sa 21. novembra 2018 zapojilo vyše 46-tisíc žiakov na takmer 1 500 základných školách.

Zaujímavé je, že medzi výsledkami chlapcov a dievčat neboli veľké rozdiely. „Najlepšie výsledky z testu z matematiky a z testu zo slovenského jazyka a literatúry dosiahli žiaci z bratislavských škôl. Žiaci zo škôl z centra Košíc majú v oboch predmetoch porovnateľné výsledky ako žiaci zo škôl v Bratislave,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Najhoršie výsledky (v porovnaní so žiakmi z bratislavských škôl takmer o polovicu horšie) majú dlhodobo žiaci 5. ročníka z okresov Gelnica, Revúca, Rimavská Sobota a Kežmarok.

Testovanie 5 opäť potvrdilo regionálne rozdiely na Slovensku, ktoré naznačujú, že v oblastiach s vyšším príjmom a zamestnanosťou sa žiakom darí lepšie (ako v oblastiach, kde je nižšia priemerná mzda a vyššia nezamestnanosť).

Žiaci Bratislavského a Trenčianskeho kraja dosiahli významne lepšie výsledky ako celoslovenský priemer v matematike. Výsledky žiakov Prešovského a Košického kraja boli významne horšie ako celoslovenský priemer.

Žiaci dosiahli v teste z matematiky najvyššiu úspešnosť v úlohách z prvého tematického okruhu – Čísla, premenná a počtové výkony s číslami. „Najmenej úspešní boli v riešení aplikačných úloh. Úlohy z tematického okruhu Postupnosti, vzťahy, funkcie, tabuľky, diagramy, kombinatorika, dôvodenie a dôkazy, či už s výberom odpovede alebo tvorbou odpovede, boli pre žiakov náročné,“ priblížilo ministerstvo.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.