Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tokio: Kto si dlhšie pospí, ten bude jesť zadarmo!

Jedna z najviac preplnených liniek tokijského metra sa rozhodla riešiť preťaženosť počas rannej špičky vcelku originálnym spôsobom. Klientom ponúka bezplatné jedlo v snahe získať si ich „srdcia cez žalúdky“.

Metrom v Tokiu sa denne zvezie viac ako 7 miliónov cestujúcich, pričom niektoré linky trpia počas špičky notorickým preťažením. Najhoršia situácia je na linke Tozai, ktorá sa snaží nalákať užívateľov, aby cestovali ešte pred začiatkom rannej špičky. Spoločnosť Tokio Metro, ktorá túto linku prevádzkuje, uviedla, že ak sa nájde najmenej 2-tisíc cestujúcich ochotných privstať si v nasledujúcich dvoch týždňoch, ponúkne každému „rannému vtáčaťu“ zadarmo obľúbenú tempuru. Ide o vyprážanú zeleninu, rybu či ovocie v cestíčku.

Ak sa k výzve pridá 2 500 ľudí, a každý deň počas dvoch týždňov sa vyberú do práce skôr, dostanú zadarmo misku rezancov soba. A ak ich bude viac ako 3-tisíc, získajú za to, že si privstali, aj rezance, aj tempuru.

Ponuka spoločnosti Tokio Metro prichádza v čase, keď aj radnica spustila vlastnú iniciatívu s cieľom podporiť dochádzku mimo špičky. Do jej kampane by sa malo zapojiť takmer tisíc podnikov, ktoré umožnia svojim zamestnancom začať a skončiť prácu skôr ako zvyčajne, prípadne pracovať z domu.

Prevádzkovatelia metra sa už dlho snažia rôznymi kampaňami zmierniť preťaženosť počas špičiek, najmä na linke Tozai, ktorá spája východné predmestia Tokia s takzvanými biznis časťami najväčšej metropoly na svete. Vlaky na linke sú počas špičky vyťažené na 199 % ich kapacity. To je stále považované za bezpečné, napriek tomu, že cestujúci sú k sebe natlačení tak tesne, že majú problém pohnúť rukou či hlavou.

Preťaženie metra bude pre Tokio veľkou výzvou počas letných olympijských hier v roku 2020. Niektorí odborníci preto navrhujú (ako jednu z možností) prácu z domu, čo by mohlo pomôcť zmierniť chaos v metre počas olympiády.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.