Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Opúšťate Japonsko? Pripravte si 8 eur!

Krajina vychádzajúceho slnka má novinku.

Japonsko začalo vyberať novú daň vo výške 1000 jenov, čo je cca osem eur. Zaplatí ju každý, kto krajinu opustí lietadlom alebo loďou. Národnosť v tomto prípade nezaváži. Informovala o tom agentúra AFP.

Od dane budú oslobodené osoby, ktoré z Japonska odídu do 24-och hodín po svojom príchode, ale aj deti do 2-och rokov. Nemusia ju platiť ani osoby, ktoré si letenky kúpili pred 7. januárom.

Príslušný zákon schválila japonská vláda ešte v apríli 2018. Daň sa bude pripočítavať k cestovnému lístku a jej cieľom je podporiť rozvoj turistiky v Japonsku.

Vláda plánuje použiť takto nazbierané peniaze na rôzne účely – napríklad chce financovať ubytovanie väčšieho počtu zahraničných návštevníkov v Japonsku, podporiť rôzne projekty v oblasti cestovného ruchu alebo nakúpiť zariadenia na rozpoznávanie tvárí na letiskách.

Prostredníctvom dane chce do marca 2019 získať šesť miliárd jenov (okolo 80 miliónov eur). Za celý rok 50 miliárd jenov (395 miliónov eur).

Počet návštevníkov Japonska sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Vlani ho navštívilo prvýkrát v histórii viac ako 30 miliónov turistov. Vláda chce tento počet do roku 2020, keď sa uskutočnia olympijské hry v Tokiu, zvýšiť až na 40 miliónov návštevníkov.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.