Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Silvestrovská zábava na balkóne sa nemusí vyplatiť!

Počas silvestrovských osláv počítajú záchranári so zvýšeným počtom zásahov. Najčastejšie sa vyskytnú rôzne úrazy, a to najmä hlavy, ale aj žalúdočné problémy a popáleniny, ktoré súvisia s používaním zábavnej pyrotechniky.

Zdravotnícki záchranári preto radia:

V prípade, že dôjde k vzniku požiaru, je dôležité dostať zraneného do bezpečia. Ak horia šaty postihnutého, uložte ho na zem a oheň uhaste nehorľavým materiálom. Odev, ktorý je prilepený na pokožke, nikdy neodstraňujte. Popálené miesto podržte pod tečúcou studenou vodou aspoň 10 až 20 minút. Priložte sterilný obväz a prikryte čistou tkaninou. Na popáleniny nedávajte žiadne krémy, maslo, vajíčka ani horčicu,“ vysvetľuje odborník Miroslav Nagy. Ak si to zdravotný stav zraneného vyžaduje, je potrebné privolať pomoc alebo zabezpečiť transport do nemocnice.

Hoci sa silvestrovská pyrotechnika nazýva aj zábavnou, treba s ňou podľa Nagya manipulovať rozvážne. „Na každej pyrotechnike by mala byť uvedená informácia, o aký druh pyrotechniky ide, aká je jej bezpečnostná zóna, teda vzdialenosť medzi odpaliskom a divákmi,“ tvrdí.

Pyrotechnika sa delí do štyroch základných kategórií – podľa stupňa nebezpečenstva a podľa vekového obmedzenia. Do kategórie F1 patria výrobky, ktoré predstavujú nízke nebezpečenstvo a majú zanedbateľnú hladinu hluku. Môžu byť určené aj pre osoby mladšie ako 15 rokov, používať by ich však aj tak mali pod dozorom rodičov. F4 zahŕňa pyrotechniku s vysokým nebezpečenstvom a môžu ju obsluhovať len osoby s odbornou spôsobilosťou. Hluk, ktorý spôsobia, nerobí dobre nášmu zdraviu.

„V žiadnom prípade sa neodporúča používať zábavnú pyrotechniku na balkónoch a v obmedzených priestoroch, z ktorých nie je možné sa bezpečne vzdialiť. Pri používaní pyrotechniky z balkóna, najmä na sídliskách, hrozí nebezpečenstvo odstrelu horiacich častí na susedný balkón a vznik požiaru,“ varuje odborník Milan Ivanič.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.