Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prvá slovenská kuchárska kniha? Vyšla ešte v roku 1914!

Obsahovala viac ako 900 receptov.

Recepty na „pečienku s vrchného šialu“, „čvíkoty na pečienku“ či „jemný orešník“, to je len zlomok návodov na prípravu tradičných jedál, ktoré pred rokmi v prvej slovenskej kuchárskej knihe vôbec zostavila Terézia Vansová. Táto unikátna kuchárska kniha plná tradičných receptov sa dočkala svojho ďalšieho vydania ako faksimile, teda v podobe, ako vyšla v pôvodnom vydaní.

Kuchárska kniha Terézie Vansovej vyšla prvýkrát ešte v roku 1914. Obsahovala viac ako 900 receptov gazdiniek z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia. Spisovateľka ich zbierala po celom Hornom Uhorsku. Kniha odzrkadľovala stravovacie návyky ľudí z nižšej spoločenskej triedy, ale tiež vtedajšej smotánky.

Recepty z nej požívali generácie žien a mužov najmä v medzivojnovom období. Aktuálne vydanie vychádza v rovnakej podobe, v akej vyšla „kuchárka“ ešte v roku 1930 u nakladateľa a kníhkupca F. Klimeša v Liptovskom sv. Mikuláši. Na jej stránkach sa dokonca zachovali autentické odtlačky.

Kniha je podľa Jozefa Poliaka z občianskeho druženia KUL-TUR Zvolen zaujímavá aj preto, že recepty v nej sú aktuálne aj dnes. Je písaná pútavo, svojským, niekedy pre dnešnú generáciu až humorným jazykom. Približuje zásady prípravy pokrmov či stolovania, hovorí napríklad aj „o chovaní sa pri stole“.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.