Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Kultová rozprávka Perinbaba oslavuje 33 rokov!

Filmový príbeh o Perinbabe sa po 33-och rokoch dočkal knižnej podoby. Na 224 stranách ju pripravil a prerozprával jej kronikár a režisér Juraj Jakubisko. Kniha obsahuje až 150 fotografií z kultového filmu.

Jakubisko prezradil, že s myšlienkou vydať rozprávkovú knihu o nebeskej starenke, ktorá vládne vetru a snehu; Jakubkovi, mládencovi so smelosťou Nebojsu, múdrosťou deda Vševeda; o krásnej a dobrej Alžbetke či zlej macoche a jej hlúpej dcére Dore, prišiel režisérov syn Jorik. „Chcel mi urobiť radosť. Perinbaba má Kristove roky a urobil mi radosť, pretože Kristove roky bol môj prvý film, Kristove roky má aj moje manželstvo s Deanou, ale i Jorik má Kristove roky, on je vlastne synom Perinbaby. Možno sme si urobili rodina radosť, ale tá radosť je skôr mierená k slovenským deťom, pre ktoré som pôvodnú rozprávku nakrútil,“ komentoval režisér vznik knižky, do ktorej sa vraj veľmi ťažko hľadali a vyberali fotografie.

„Veľa sa muselo retušovať, veľmi ťažko sa zháňalo. Pôvodne som mal nápad, že by mohol aj priamo z filmu použiť okienka, ale tie sú také neostré, nepoužiteľné, nakoniec sa nič také nekonalo,“ poznamenal Jakubisko s tým, že do knihy sa dostali dokonca aj fotografie, o ktorých vôbec nevedel. „Som prekvapený, že vôbec sú, pretože to je všetko už minulosť. A keď človek objaví iný pohľad, než pozná, a niečo nové, tak je to pekné,“ dodal 80-ročný režisér a ďalej sa venoval už len filmovému pokračovaniu legendárneho príbehu, ktorý mal premiéru v roku 1985 a odvtedy sa pravidelne objavuje na vianočných televíznych obrazovkách.

„Novú Perinbabu som robil s ohľadom na to, aby vydržala možno ďalších 33 rokov, je určená nielen miliónom divákov, ktorí ju za tie roky videli v kine, a hlavne v televízii, vychovala toľko generácií, ale je určená aj pre nové generácie. V nej už pracujem s inými prostriedkami, so ‚zázrakmi‘, s ktorými som predtým nepracoval. Možno som to prehnal, možno sa to nebude páčiť, neviem, všetko je riziko,“povedal Jakubisko. Podľa vlastných slov ho teší najmä zázračná možnosť oživiť vďaka novým technológiám Giuliettu Masinu a Valeriu Kaplanovú.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.