Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Začalo sa predvianočné maškrtenie: Čo s tým, keď sme to s jedlom prehnali?

Gastroenterológovia nás upozorňujú, že v období firemných vianočných večierkov a zimných trhov nám môže neprimerané predvianočné maškrtenie spôsobiť zdravotné problémy. Také prejedenia sa zvykne prejaviť pocitom ťažoby na žalúdku, bolesťou brucha, nafukovaním, ale aj hnačkou. Tieto príznaky sa dajú často odstrániť niekoľkodňovou diétou alebo bežne dostupnými prostriedkami proti nadúvaniu či páleniu záhy.

Žalúdku uľavia podľa odporúčania lekára horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú aj nesladené minerálky s bublinkami. „Lekárska prax však potvrdzuje, že sme nepoučiteľní a s vianočnými dobrotami to pri neprimeranom príjme či nevhodnej kombinácii môže dopadnúť omnoho horšie. Bežné sú pankreatitídy, žlčníkové koliky, najmä ak to preženieme s ťažkými mastnými, vyprážanými jedlami. Na Nový rok môže byť závažnou príčinou problémov nadmerná konzumácia alkoholu,“ varoval gastroenterológ Ján Ušák.

Pozor si preto treba dávať aj na údeniny, slané polotovary alebo čipsy. „Keď sa tradičné vianočné jedlá konzumujú v rozumnej miere, nemusia nutne znamenať tráviace problémy. Avšak, opakované prikladanie a nekontrolované jedenie býva problém,“ zdôraznil Ušák.

Pohotovosť treba podľa lekára navštíviť v prípade, že nás žalúdok boli nepretržite 3 až 4 hodiny.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.